Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Jak skončí válka na Ukrajině: „Může rozbít Ruskou federaci, ale také vést ke světové válce,“ říká ruský historik

Války jsou vždy nepředvídatelné. Foto: Tomáš Benedikovič, Denník N
Války jsou vždy nepředvídatelné. Foto: Tomáš Benedikovič, Denník N

Síla příkladu ohrožuje mír v různých částech světa, podněcuje konflikty na různých místech, říká ruský historik Alexander Etkind, který zanalyzoval čtyři scénáře konce války na Ukrajině. Jedním z nich je habsburský model, tedy že by Rusko válku, kterou samo rozpoutalo, prohrálo, což by vedlo k dekolonizaci a rozpadu Ruské federace. Jestli to tak skutečně bude, Etkind nedokáže předpovědět. Nyní je podle něj potřeba dávat pozor na to, aby se válka příliš nerozšířila.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

V rozhovoru se mimo jiné dočtete:

  • O tom, jak fosilní paliva a nerostné bohatství Ruska souvisí s válkou proti Ukrajině;
  • proč Rusko raději místo boje proti modernosti ve svobodném světě nemodernizuje vlastní zemi;
  • co by znamenal rozpad Ruské federace;
  • jaké jsou čtyři možné modely konce války.

Byl rok 2023 pro Rusko úspěšný?

Ne, Rusko není úspěšné. Tato válka nemá šanci být pro Rusko úspěchem. Je to katastrofa na ekonomické i vojenské úrovni, ale dá se říci, že vojensky je Rusko méně úspěšné než v ekonomické válce. Letos se Rusko naučilo bojovat proti sankcím a omezením úspěšněji, a to je znepokojivé. Je potřeba s tím něco udělat, něco změnit, ale to nemůže dělat Ukrajina. To je zodpovědností světového společenství včetně USA a Evropské unie. Musí najít konsenzus, jak agresora ekonomicky porazit.

Krátce po vypuknutí nové války proti Ukrajině jste vydal knihu s názvem Rusko proti modernosti, ve které jste aktuální válku zasadil do kontextu klimatické krize a energetické tranzice. Mohl byste to vysvětlit?

Modernost se v čase mění. V současnosti jsme dospěli v historii do bodu zlomu, který se týká právě klimatické krize. Přechod na zelenou energii je moderní a Rusko proti tomu bojuje jako všechny ostatní ropné státy. Pro Rusko je totiž tento přechod hrozbou, neboť může vést ke ztrátě jeho příjmu. Podle mě je to hlavní kontext současné války.

Nebylo by rozumnější vybudovat nový průmysl než bránit řešení klimatické krize, která ohrožuje všechny včetně Ruska?

Rusko mělo několik možností diverzifikovat a modernizovat svou ekonomiku. Je to jedna z největších zemí na světě, má mnoho jiných zdrojů. Žijí tam i vzdělaní lidé, kteří by mohli dělat různé věci, kdyby byli dobře vedení a pokud by Rusko podporovalo kreativitu a svobodu. Jenže tomu tak není, proto všechny pokusy k ničemu nevedly, akorát tak k závěru, že jedinými spolehlivými zdroji příjmu jsou palivo, ropa a plyn. To je prostě fakt. Jasně vidíme, že v moderním kontextu dekarbonizace jsou ropné státy jako Írán, Rusko či Venezuela původci největší nestability a rozvratů ve světovém pořádku.

Je tam nějaká další souvislost mezi bojem proti dekarbonizaci a válkou proti Ukrajině jako nestabilita a rozvrat ve světě? Pokud ne, stojí to Rusku za to? Na Moskvu je nyní uvaleno více sankcí než dříve a ostatní země se snaží urychlit snížení energetické závislosti na Rusku.

Rusko věřilo, že sankce nebudou efektivní. Ve skutečnosti navíc dokážou stále prodávat dost plynu a zejména ropy nikoli do Evropy, ale do jiných zemí. Ale ano, pravděpodobně se jednoduše

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Rozhovory

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Ukrajina

Vladimir Putin

Kontext N, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější