Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Václav Bělohradský nevěří na neměnné pravdy, proto ho někteří mají za chameleona. Jemu ale byla každá změna vždy novou inspirací

Václav Bělohradský (1944). Foto: Kateřina Šulová, ČTK
Václav Bělohradský (1944). Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Seriál Česká inteligence: Pro mnoho lidí je nekonzistentním názorovým chameleonem, filozofem, který se hanebně zapletl s politikou hned na několik způsobů: v devadesátých letech s budovatelem neoliberální společnosti Václavem Klausem, o deset dvacet let později se sociální demokracií Miloše Zemana a Bohuslava Sobotky a v době docela nedávné s Andrejem Babišem; rozhořčení někdejších Bělohradského ctitelů vyvolal zejména jeho památný „porozumivý“ projev na sněmu ANO v roce 2015.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Kdo vedle sebe postaví jen texty Václava Bělohradského (1944) tohoto typu, ten s ním může být snadno hotov jako s člověkem, který podpořil mnohem víc věcí, než kolik se dá v životě normálně zvládnout. Jednou z otázek, které „téma Bělohradský“ otevírá, je zajisté také téma mravního relativismu.

Zároveň se však jeho myšlení jen tímto způsobem v žádném případě vystihnout nedá. Kromě proměnných mělo totiž také své konstanty. Na prvním místě téma lidské svobody, téma pro Bělohradského vůbec nejdůležitější, které řešil a řeší celý život. Zatímco pro některé filozofy jde o abstraktní pojem, pro Bělohradského

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Česká inteligence

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější