Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Ekonomika? Ne. To nejdůležitější, co vám Slovensko může říct o euru, je jinde

Výběr z letáků, které měly Slovákům přiblížit novou měnu. Koláž: Deník N
Výběr z letáků, které měly Slovákům přiblížit novou měnu. Koláž: Deník N

Komentář Evy Mošpanové: Prezident Petr Pavel v novoročním projevu vyrazil na cestu k euru, aby ho značná část politické scény v rozběhu vzápětí zastavila. Pokud Česko někdy ke společné měně skutečně dojde, bude to ještě dlouhá pouť plná sporů. Zkušenost ze Slovenska ale ukazuje, že jednoduché a bezpracné to nebylo ani v zemích, kde jí byli mnohem příznivěji nakloněni. A také že politika není jukebox, i když se na něj dobře vymlouvá.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Máte pocit, že se k debatě o euru v Česku od chvíle, co ji vykopl prezident v novoročním projevu, vyjádřil prakticky každý? Může být i hůř. Krátce před přechodem na novou měnu na Slovensku nabyla diskuze takového rozsahu, že do ní promlouvali i statici. Nejde o překlep, opravdu mluvíme o staticích, kteří posuzují pevnost zdí.

Jejich úloha v debatě byla velice věcná. Hodnotili totiž, zda

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Názor

Slovensko

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější