Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Evropa se musí probudit a přestat žít v sebeklamu, říká ukrajinský filozof Jermolenko

„Frustraci cítím často,“ říká ukrajinský filozof a novinář Volodymyr Jermolenko. Foto: Valentyn Kuzan
„Frustraci cítím často,“ říká ukrajinský filozof a novinář Volodymyr Jermolenko. Foto: Valentyn Kuzan

Snažíme se budovat svobodu navzdory tyranii, zachovat si lásku k životu navzdory smrti, říká o Ukrajině filozof Volodymyr Jermolenko. Ukrajinci si podle něj uvědomují, že vítězství rychlé nebude, což je velmi frustrující. „Zároveň se ale možná vracíme do reality a měli jsme takto uvažovat od samého začátku,“ zamýšlí se v rozhovoru Jermolenko.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

V rozhovoru se mimo jiné dočtete:

  • Proč ukrajinského filozofa a novináře znepokojují průzkumy veřejného mínění v Evropě.
  • Jak si vysvětluje způsob, jakým se Západ k ruské agresi na Ukrajině staví.
  • Proč Evropa podle Jermolenka zapomíná na část vlastní identity a lidské přirozenosti.
  • Jaká atmosféra panuje u frontové linie a co konflikt v Ukrajincích probouzí.
  • Jaký rok má Ukrajina před sebou a jak vypadá nová realita, se kterou se musí naučit žít.
  • I co to znamená být filozofem ve válce.

Když jste ve Lvově mluvil s historikem Timothym Gartonem Ashem, zmínil, že výsledek války rozhodne také o budoucnosti samotné Evropy. Garton Ash je spoluautorem globálního průzkumu veřejného mínění, ze kterého vyplývá, že jediní lidé, kteří většinově věří, že Západ není ve válce s Ruskem, jsou Evropané a Američané. Jak si vy osobně vykládáte, že Evropané nad touto válkou nepřemýšlejí jako nad konfliktem, jehož jsou součástí?

Je to iluze. Příjemný spánek, ze kterého se Evropa musí probudit. Kdybychom chtěli pojmenovat, o co všechno v tomto konfliktu jde, je nutné se podívat zpátky do minulosti na to, co Rusové tvrdí už desítky let – tedy že válku vedou proti Západu a opravdu se chtějí pomstít za prohru ve studené válce.

V ruském vnímání boje proti Západu a jeho hodnotám je Ukrajina jen jedním z dílků skládačky. Symbolizuje pro ně jakési západní spiknutí proti Rusku a Evropa zkrátka musí co nejdřív pochopit, že Kreml chce

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Rozhovory

Ruská válka na Ukrajině

Ukrajina

Kontext N, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější