Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Airbus Japan Airlines měl povolení, letoun pobřežní stráže ale ne. A na letišti v Tokiu nefungovala světla

Trosky letadla pobřežní stráže na letišti v Tokiu. Foto: ČTK, Kento Nara
Trosky letadla pobřežní stráže na letišti v Tokiu. Foto: ČTK, Kento Nara

Srážka dvou letadel na tokijském letišti Haneda byla nejspíš způsobena selháním lidského faktoru, roli nicméně mohl sehrát i výpadek klíčového bezpečnostního zařízení blízko ranveje. Vyplývá to z přepisu komunikace s posádkami a letištní dokumentace.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Celkem pět členů japonské pobřežní stráže zemřelo při úterní srážce dvou letadel v Tokiu poté, co se přistávající dopravní airbus A350 společnosti Japan Airlines střetl s vrtulovým strojem Bombardier. Obě letadla shořela, z Airbusu se ale podařilo všem 379 lidem utéct, zatímco v malém letounu pět ze šesti lidí zemřelo.

Vyšetřování havárie se ihned od počátku zaměřilo na to, jak se obě letadla ocitla ve stejnou chvíli na vzletové a přistávací dráze letiště Haneda. Letadla se střetla v první polovině dráhy, a to krátce za takzvaným zaměřovacím bodem. Ten určuje, kde by se přistávající letadlo mělo přiblížit k zemi a dosednout na ranvej. Je tedy zřejmé, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Doprava

Východní Asie

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější