Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Politická Pointa N: Česko a euro. Konec měnové ságy mají v rukou zejména dvě strany

Premiér Petr Fiala (ODS) a jeho předchůdce Andrej Babiš (ANO) během jednání o vyslovení nedůvěry vládě. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Premiér Petr Fiala (ODS) a jeho předchůdce Andrej Babiš (ANO) během jednání o vyslovení nedůvěry vládě. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Pokud snad někdo očekával, že začátek roku bude v české politice klidný, přepočítal se. Politická scéna i veřejná debata naplno žijí diskuzemi o euru a ještě v tomto měsíci se rozjede boj za korespondenční volbu. Do startu roku 2024 může promluvit i Ústavní soud, který projedná ostře sledovanou a kontroverzní vládní novelu tempa valorizace penzí.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Politické dění tohoto týdne shrnuje a komentuje Jan Tvrdoň.

Konec koruny v Česku?

První novoroční projev prezidenta Petra Pavla byl poměrně očekávanou událostí. I když bylo samo o sobě zajímavé sledovat, jak se Pavel odklání od často až žlučovitých vánočních poselství svého předchůdce, nová hlava státu zaujala zejména obsahem.

Petr Pavel totiž ve své řeči překvapil. Vahou své osobnosti a funkce se postavil za přijetí společné evropské měny v Česku.

Roky odkládané politické rozhodnutí, k němuž nenašla kuráž žádná vláda za posledních 20 let, je podle různých šetření v tuzemsku velmi nepopulární. Nyní ale v osobě prezidenta a toho času i nejdůvěryhodnějšího politika v zemi získalo významného zastánce.

Kromě toho, že Pavel opět ukázal neformální sílu české hlavy státu, naplno téma přijímání eura také rozjel. Již nyní je zřejmé, že otázka možného přechodu z koruny na euro se stane jedním z významných politických témat i pro další týdny a měsíce.

Jednak se blíží eurovolby, se kterými sice nemá tato věc nic společného, to ale nezabrání zatažení tohoto tématu do kampaně. Vedle toho se ale k přijetí eura začaly naplno hlásit i v zásadě všechny koaliční strany s výjimkou ODS.

Premiér Petr Fiala v týdnu po jednání kabinetu řekl, že koalice toto nemá v programovém prohlášení a Česko navíc neplní nezbytné podmínky. A je třeba s ním souhlasit v tom, že euro není otázkou, která by se dala finálně ukončit ještě během tohoto volebního období.

Česko k němu ale může výrazně nakročit. Ve vládě prozatím pouze doutná, potenciálně se však může rozhořet spor o vstup do předstupně společné měny – do takzvaného systému ERM II. Podmínkou pro přijetí eura je být dva roky právě v tomto systému, v němž je kurz koruny již fixován ke společné měně.

Následně pak může členský stát, který plní i další podmínky, začít platit eurem. Hnutí STAN a Piráti tlačí na co nejrychlejší vstup do systému ERM II a výhledově i k euru. TOP 09 a lidovci chtějí jít v zásadě stejnou cestou, pouze pomaleji.

Reálně ale o osudu eura v Česka v dohledné době (řekněme v další dekádě) rozhodnou dvě strany –⁠ občanští demokraté a hnutí ANO.

Obě strany se nyní oficiálně na přijetí eura netváří – u ODS jde o dlouhodobý postoj, který je mimochodem poněkud v nesouladu s představami velké části jejich voličů; ANO v sobě zase pár let po svém vzniku našlo euroskepticismus.

Bez nich ale půjde přejít na společnou měnu těžko. ODS jako hlavní sílu koalice Spolu mohou její partneři v této věci jen těžko vyloženě obcházet, záležet tak může na vnitřních

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Názor

Pointa N

Česko, Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější