Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Média mají v mimořádných situacích důležitou roli. Chtějme po nich, aby ji zodpovědně plnila, ne aby na ni rezignovala

Tragédie na filozofické fakultě byla testem také pro českou mediální scénu. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Tragédie na filozofické fakultě byla testem také pro českou mediální scénu. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Komentář Jana Moláčka: Požadavek, aby média neinformovala o násilných zločinech způsobem, který by mohl inspirovat potenciální následovníky nebo prohlubovat traumata přeživších a pozůstalých, je opodstatněný a novináři ho musejí respektovat, chtějí-li být sami respektováni. Po útoku na pražské filozofické fakultě ale česká média čelila jednak tlaku, který šel daleko za rámec doporučovaných pravidel. A také se jim dostalo plošných odsudků, které nebraly v potaz rozdíly v pokrývání tragédie jednotlivými redakcemi. Je to nejen nespravedlivé, ale také kontraproduktivní.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Masová vražda na vysoké škole v centru Prahy naplnila závěr adventu i Vánoce v celé České republice nezměrným smutkem nad zmařenými životy a soustrastí s rodinami obětí. Zoufalství, které jsme všichni sdíleli, umocňovala bezmoc. Nic už nemohlo tu strašnou skutečnost změnit.

K šoku a pocitu bezmoci přispěla i některá média ignorováním pravidel pro podobné situace. Ta jsou poměrně jednoduchá – smutek a zoufalství respektovat, neparazitovat na nich, a zejména nedělat nic, co by zvyšovalo riziko, že se podobná tragédie zopakuje.

Výsledkem byla spirála hněvu, která zprvu vycházela z legitimního rozhořčení nad konkrétními prohřešky, postupně ale zasáhla všechna zpravodajská média bez rozdílu a limity pro pokrývání velkých tragédií a násilných činů zužovala tak, že by v podstatě nebylo možné o nich informovat vůbec.

Hněv ale nebývá dobrý rádce a v tomto případě

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Názor

Útok na Filozofické fakultě UK

Česko, Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější