Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Mariusz Szczygieł šokuje v nové knize Fakta musí zatančit pravdou o slavném literárním žánru

Mariusz Szczygieł odhaluje všechna tajemství literární reportáže. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Mariusz Szczygieł odhaluje všechna tajemství literární reportáže. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Všichni potřebujeme příběhy. A příběhů postavených na záznamech reality, světa kolem nás potřebujeme ještě víc. A tak potřebujeme i jejich vypravěče a Mariusz Szczygieł je jedním z nejpovolanějších. V nové knize Fakta musí zatančit se polský reportér s vášní pro Česko vrací na začátek své profesní dráhy, aby skrze vlastní příběh vyprávěl právě o vyprávění příběhů.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Fakta musí zatančit nemohla vyjít v lepší době než v těchto časech, v době tak nejisté, v níž existuje na světě tisíce pravd a je těžké mezi nimi najít tu pravou. A vůbec – existuje jen jedna pravda? I to je jedna z nepříjemných otázek, které polský reportér klade ve své nové (nereportážní) knize. Je stejně strhující jako jeho reportáže: jen úplně jinak.

Polská reportážní škola je ve světě literární reportáže pojem. Řadu klíčových děl máme dostupnou péčí slovenského nakladatelství Absynt i v českých překladech, ať jde o Kapuścińského Impérium a Fotbalovou válku, Jagielského Kamenné věže a Modlitbu za déšť, z novějších titulů pak třeba i Szczygiełem zmiňovanou Vojenku Magdaleny Grzebałkowské.

Ještě širší veřejnosti jsou pak známé právě Szczygiełovy reportážní soubory, které vycházejí česky v nakladatelství Dokořán (podobně jako tituly dalšího mistra polské školy Witolda Szabłowského). Knihy jako Gottland, Udělej si ráj, Láska nebeská i Není jsou nejspíš u nás tak populární především díky tomu, že se zaobírají často právě námi a naší historií.

Nová kniha Fakta musí zatančit vydaná v překladu Martina Veselky taktéž v nakladatelství Dokořán tolik vazeb na Česko nenabízí, i když tu rozhodně neabsentují. Autor v ní cituje české spisovatele i jiné intelektuály; jeho úzké sepětí s českou kulturou, které věnoval několik zmíněných reportážních knih, je nezpochybnitelné.

Nová kniha je ale především poutavým čtením, nejen pro různorodé adepty či praktiky reportérského a šířeji novinářského řemesla, ale pro všechny čtenáře a vlastně i šířeji uživatele veřejného prostoru. Ač je některými pravdami zde sdělenými může i mírně vykolejit (až

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Literatura

Literatura faktu

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější