Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Pointa N: Vysoké školy řeší bezpečnost i zavazadla studentů. STAN zase, jak ve vládě přitvrdit

„Zatím nevím o vysoké škole, která by nyní instalovala bezpečnostní rámy. Dělají různá bezpečnostní opatření, ale ne toto,“ říká rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
„Zatím nevím o vysoké škole, která by nyní instalovala bezpečnostní rámy. Dělají různá bezpečnostní opatření, ale ne toto,“ říká rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Předvánoční útok na Filozofické fakultě UK přinesl řadu otazníků. Vysoké školy nyní musí obrátit pozornost na svou bezpečnost. Studenti těžko budou v budoucnu chodit po chodbách s velkými batohy a do škol už se asi nedostane každý. I v tom se budeme muset přiblížit Západu. Naopak hnutí STAN se možná trochu vzdálí koaličním partnerům ze Spolu, zatím se ale všichni shodli na korespondenční volbě. Konečně. V cíli ale ještě rozhodně nejsme.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Dnešní dění pro vás vybrali a okomentovali Jan Tvrdoň a Markéta Boubínová.

Zavazadla do úschovny, bezpečnostní rámy zřejmě ne

Utéct, schovat se, bojovat. To je základní pravidlo, jak se chovat v případě útoku aktivního střelce. Pokud to lze, utečte, když ne, tak se schovejte a zabarikádujte dveře. Když není možné ani to, bojujte o život.

Například na francouzských středních školách simulaci takových útoků studenti i učitelé nacvičují několikrát ročně. Na chodbách zní speciální sirény, studenti ví, co dělat v učebnách a co na chodbě, nebo dokonce na internátu. V Česku ale dosud bylo takové školení spíše neobvyklé. Pokud o něj vedení školy projevilo zájem, žáci či studenti i zaměstnanci ho absolvovali.

Jak dnes řekla rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková, mnohem častěji se taková školení mohla konat v regionálním školství, protože tam byly různé dotační výzvy. Vysoké školy si je musely platit samy.

To by se nyní mělo změnit.

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Názor

Pointa N

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější