Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Proč Ukrajinci jeden typ ruských raket sestřelí a druhý ne. Přehled toho, čím Rusové útočí

Vítězná fotografie World Press Photo, evakuace rodičky v Mariupolu. Foto: Jevgenij Maloletka, ČTK/AP
Vítězná fotografie World Press Photo, evakuace rodičky v Mariupolu. Foto: Jevgenij Maloletka, ČTK/AP

Masivní ruské vzdušné útoky na Ukrajinu opět přitáhly pozornost k arzenálu ruských řízených střel a dronů. Například ke zbrani Ch-22 – ta nepatří k nejznámějším, Ukrajinci ji ale zatím nedokázali sestřelit, na rozdíl od Rusy opěvovaných střel Kinžal. Čím a jak Rusové na Ukrajinu útočí?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Rusko se po roce vrátilo k rozsáhlým vzdušným útokům na Ukrajinu, tentokrát ne s cílem zničit její energetickou infrastrukturu, ale bez zřejmého vzorce. Pokud ruské střely míří na vojenské cíle, Ukrajinci to neříkají, Rusové ale často zasahují i cíle civilní. Může to být dané jak ruským úmyslem terorizovat obyvatele Ukrajiny, tak ruskou lhostejností k tomu, kam která střela dopadne.

Jak o ruském arzenálu pro masivní vzdušné útoky, tak o ukrajinské obraně lze přitom říci, že se průběžně učí a zlepšují. Příkladem je mimo jiné trend používání klamných cílů i u jednodušších řízených střel – technologie, která byla donedávna širší veřejnosti známá jen u letadel.

V tomto textu se zaměříme na nejběžnější typy zbraní, které Rusové pro tyto útoky používají, a popíšeme, jak a čím se jim Ukrajinci snaží čelit.


Šáhid 131 a Šáhid 136

  • hmotnost hlavice: 10–20 kg (typ 131) nebo 20–50 kg (typ 136) – odhady se v tomto případě různí;
  • dostupnost: vysoká rychlost výroby, částečně už na ruském území;
  • typická protizbraň: pojízdný raketomet Osa sovětské výroby (v kódu NATO SA-8, v ruském značení 9K33), lehce obrněná vozidla s rychlopalnými kanony (ZSU-23 nebo německý Gepard), pickupy s těžkým kulometem.

Levné drony Šáhid íránské výroby, Ukrajinci zvané podle zvuku motoru též „mopedy“, patří k masově nasazované zbrani – typicky k terorizování civilního obyvatelstva. Rusové jich v jeden den zatím nejvíc vyslali 90. V Rusku se vyrábějí pod označením Geran.

Podle Reuters byla továrna na tyto drony v Jelabuze (v ruském Tatarstánu, asi tisíc kilometrů od ukrajinských pozic) v listopadu těsně před dokončením a nečelila západním sankcím.

Žluté trasy ukazují, kudy Rusové na Ukrajinu posílají drony, v tomto případě zejména typy Šáhid 131 a 136. Grafika a data (za 6. 9. až 3. 11. 2023). Červeně jsou střely s plochou drahou letu, modře balistické střely: Texty.org.ua a telegramový kanál War Monitor

Drony jsou pomalé a letí rychlostí do 200 kilometrů v hodině. Zatímco Ukrajinci ničí vysoký podíl přilétajících šáhidů (není výjimkou, že sestřelí všechny), je možné, že Rusové je nasazují spíš pro prozkoumání možných slabin protivzdušné obrany než v naději, že zasáhnou důležité cíle. Írán vyvíjí variantu Šáhid 238 s proudovým motorem, která by měla palbě protivzdušné obrany uletět snáz.

Šáhidy využívají satelitní navigaci. Dlouhodobě probíhá souboj mezi zodolněním šáhidů proti rušení (udává se, že bez signálu dron kumuluje odchylku ve výši 5 % vzdálenosti, kterou uletí) a snahou je rušit. Ukrajinci také doufají, že až plošně nasadí systém elektronického boje Pokrova, tak si s levnými a technicky jednoduchými drony poradí.

Rusové občas u dronů používají modem se SIM kartou: pokud přestane dron vysílat, vědí, kde zhruba byl sestřelen a že mají pro další útok zkusit jiné trasy. I to je doklad jejich schopnosti se učit.


S-300 a S-400

Vozidlo systému S-300, který Slovensko zdědilo po federální československé armádě a darovalo jej Ukrajině. Řízené střely jsou uloženy v trubicích na korbě. Foto: Ministerstvo obrany Slovenské republiky

Ačkoliv se často mluví o „střelách S-300“, název (u nepřesných překladů najdete i verzi v azbuce, tedy C-300) označuje celý zbraňový systém. Užívá se téměř 50 let a typů střel do něj je celá řada; S-400 je jeho modernizací.

Rusové tyto střely, určené původně proti letadlům, mohou použít i v režimu

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Ukrajina

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější