Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Hromadným útokům střelnou zbraní nelze stoprocentně předejít, snižovat jejich riziko ale můžeme začít hned

Do některých rukou zbraně nepatří. A už vůbec ne legálně. Ilustrační foto: Adobe Stock
Do některých rukou zbraně nepatří. A už vůbec ne legálně. Ilustrační foto: Adobe Stock

Komentář licencovaného psychologa Michaela Žantovského: Tragická událost, k níž došlo před Vánoci na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, mojí alma mater, vyvolává pochopitelně a správně diskuze o tom, do jaké míry bylo možné jí předejít a do jaké míry je možné opakování podobných událostí zabránit do budoucna.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Před závorku takové diskuze patří podle mého názoru dvojí konstatování:

  1. Nic z toho, co se stalo, a nic z toho, co by se mělo stát, by nemělo být záminkou pro politické střety a hon na viníky. Příčiny této masové vraždy jsou zřejmě nepolitické, stejně jako případná systémová či operativní selhání, která jí předcházela či ji doprovázela. Tvrdit cokoliv opačného znamená zneužívat jejích obětí.
  2. Nic, co bylo možné udělat či co bude možné udělat v budoucnu, nemůže stoprocentně zabránit opakování takové události. To ale neznamená, že nelze jeho pravděpodobnost snížit. Každé procento, o které se ho snížit podaří, znamená zachráněné životy.

Legitimní otázky a odpovědi na ně lze hledat též ve dvou oblastech:

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Názor

Útok na Filozofické fakultě UK

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější