Deník N

#PolejFašouna. Británií se šíří nová forma protestu. Někteří se bojí eskalace

Nagel Farage po polití milkshakem v Newcastlu. Foto: Scott Heppell, Reuters
Nagel Farage po polití milkshakem v Newcastlu. Foto: Scott Heppell, Reuters

Farage jednou, Robinson už dvakrát. Odpůrci pravicových populistů a krajní pravice sahají při vyjadřování nesouhlasu po mléčných výrobcích.

Nigel Farage se neudržel. „Mohli jste ho vidět na míli daleko!“ vyčetl svým ochráncům, zatímco mu ze saka kapal banán vyšlehaný v mléku. „Totální selhání.“

Procházku politika, který polarizuje britskou společnost, totiž využil místní obyvatel k tomu, aby vyjádřil svůj nesouhlas – politím banánovým milkshakem. Paula Crowthera okamžitě zadržela policie, ten ale svého činu nelitoval.

„Jde o právo na protest proti lidem, jako je on. Žluč a rasismus, které chrlí, škodí naší zemi daleko více než trocha milkshaku na jeho saku,“ řekl Crowther novinářům. K samotnému mléčnému koktejlu řekl, že se na něj těšil, ale že „posloužil lepšímu účelu“.

Británie nyní diskutuje, jaký způsob protestu je v demokratické společnosti přijatelný.

#PolejFašouna

Před Faragem schytala zásah mléčným výrobkem také hvězda krajní pravice Tommy Robinson, pravým jménem Stephen Yaxley-Lennon. Aktivista a bývalý šéf extremistické English Defence League se stal terčem „mléčného útoku“ dokonce dvakrát.

Podobně dopadl kandidát evropských voleb za pravicově populistickou stranu UKIP Carl Benjamin, kterého vyšetřuje policie kvůli vtipkování o znásilnění labouristické poslankyně Jess Phillipsové. Benjamin v roce 2016 napsal na Twitter, že by Phillipsovou „ani neznásilnil“. V nedávném komentáři na YouTube potom dodal, že „pod dostatečným tlakem by se podvolil“.

Na sociální síti Twitter se už uchytil hashtag #SplashTheFash (volně přeloženo do češtiny „#PolejFašouna“), kterým uživatelé k podobným akcím vyzývají. V médiích se píše o „milshakeovém jaru“, a edinburská policie dokonce požádala místní řetězec rychlého občerstvení McDonald’s, aby v době konání předvolebního mítinku Nigela Farage mléčnou pochutinu neprodával.

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

V tomto okamžiku nejčtenější