Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vývoj bojů (677. den): Rusové bombardují ukrajinská města jako nikdy předtím, vymysleli si falešný důvod

Hasiči zasahují u hořící budovy po masivním ruském útoku 2. ledna 2024. Foto: ČTK
Hasiči zasahují u hořící budovy po masivním ruském útoku 2. ledna 2024. Foto: ČTK

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

  • Černý den ruských Kinžalů – z deseti deset nedoletělo.
  • Padly ruiny Marjinky – města, které vyvrací ruský příběh o této válce.
  • Černomořská flotila přišla o další velkou loď a přestává být flotilou.
  • Ruské útoky na severu a u Avdijivky neustávají, ale kromě ztrát nepřinesly velké změny.
  • Mapa dne – místa a část ztrát ruského námořnictva.
  • Videa dne – boje na frontách u Kupjansku a Avdijivky; nové schopnosti dronů.

Informace v tomto textu jsou shrnutím událostí za vánoční svátky do 1. ledna. Situace už může být na některých místech jiná.

Černý den ruských Kinžalů – z deseti deset nedoletělo. Měsíce se předpokládalo, že Rusko rozpoutá během zimy novou vlnu bombardovací ofenzivy proti ukrajinským městům. A ta právě začala. Masové nálety předcházejí očekávanému příchodu arktických mrazů ve druhé polovině týdne. Je možné, že jsou načasovány tak, aby do té doby zničily co nejvíce energetické infrastruktury. Během následujícího víkendu klesnou na východě noční teploty k minus dvaceti stupňům Celsia.

Počtem použitých zbraní největší nálet této války uskutečnili Rusové v pátek 29. prosince. Na Ukrajinu ten den vystřelili 122 kusů raket, dronů a střel s plochou dráhou letu. Protivzdušná obrana sestřelila 87 z nich.

Rekord ale vydržel velmi krátce. Uplynulá noc z pondělí na úterý byla ještě intenzivnější. Ukrajinská armáda tvrdí, že se jí v úterý ráno podařilo sestřelit až 35 z 35 dronů, deset z deseti Kinžalů a 62 střel s plochou dráhou letu ze 73. K cílům ale proniklo 12 z 12 balistických raket Iskander a S-300. Tentokrát tedy Rusové v první řadě neútočili poměrně primitivními Šáhidy, ale hlavně pokročilejšími, a tedy i nebezpečnějšími typy zbraní.

Obzvláště Kinžaly předchází ruskou propagandou živená pověst zázračných zbraní. Když ale doposud útočili na místa, kde jsou rozmístěny moderní západní protivzdušné systémy, vždy prohráli. A to i tehdy, kdy se je Kinžaly snažili cíleně zničit.

Na aktuálních náletech je speciální ještě jedna důležitá věc. Rusové jako

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Vývoj bojů

Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější