Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

STAN přitvrdí, už nechce „upachtěné kompromisy“ ve vládě. První střet bude o euro

Ministr vnitra a předseda hnutí STAN Vít Rakušan. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Ministr vnitra a předseda hnutí STAN Vít Rakušan. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Hnutí STAN plánuje ostrou změnu strategie a komunikace, počítá s většími střety ve vládě. „Nebudeme za každou cenu hledat kompromis. Někde nějaký politický souboj i natvrdo prohrajeme a doufáme, že některé politické souboje i natvrdo vyhrajeme,“ řekl Deníku N předseda hnutí a ministr vnitra Vít Rakušan.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Po dvou letech u moci hnutí STAN jako druhý nejsilnější vládní subjekt klopýtá relativně těsně nad hranicí zvolení do Poslanecké sněmovny. Průzkumy z konce loňského roku ukazují, že by Vít Rakušan se svými lidmi samostatně získali nanejvýš sedm procent hlasů.

Nejde vyloženě o propadák, žádná velká jistota budoucího úspěchu to ale také není. I proto Starostové přicházejí zkraje nového roku s novou strategií, která má jejich vyhlídky zlepšit. Zřejmě nejvýraznější změnou má být jasné vyhranění se i vůči vládním partnerům u témat, která jsou pro STAN důležitá.

Změna jejich nastavení by mohla být jasně viditelná již před eurovolbami, strategie ale míří až ke klíčovému volebnímu klání, sněmovním volbám v roce 2025.

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan Deníku N řekl, že Starostové nebudou chtít primárně vnášet do spolupráce s vládními partnery napětí. Hnutí a jeho lídři ale chtějí vystupovat mnohem výrazněji než doposud.

„Lidé nečekají na kompromis, ale na jasná řešení. Tohle je pro mě asi největší ponaučení do dalších dvou let vládnutí. Méně kompromisů, více zásadovosti,“ vysvětlil Rakušan základní myšlenku nové strategie.

„Už určitě nebudeme za každou cenu hledat kompromis. Někde nějaký politický souboj i natvrdo prohrajeme a doufáme, že některé politické souboje i natvrdo vyhrajeme,“ dodal ministr vnitra s tím, že hnutí už nebude

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Vláda Petra Fialy

Volby do Evropského parlamentu

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější