Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Ochráněná katedrála i oslavy: evropské bezpečnostní složky uhlídaly svátky a zatýkaly islamisty

Silvestrovské oslavy se v Kolíně nad Rýnem konaly i přes hrozbu teroristického útoku na katedrálu. Foto: Ying Tang, NurPhoto via Reuters
Silvestrovské oslavy se v Kolíně nad Rýnem konaly i přes hrozbu teroristického útoku na katedrálu. Foto: Ying Tang, NurPhoto via Reuters

Německá policie měla přes vánoční svátky a oslavy příchodu nového roku plné ruce práce. Cílem bylo zabránit násilí během oslav příchodu nového roku, jaké německá města zažila vloni, a navíc policie odhalila hrozbu teroristického útoku na slavnou katedrálu v Kolíně nad Rýnem. Zatím posledního podezřelého zadržely úřady včera. Stejně jako ostatní podezřelí má být součástí rozsáhlé evropské sítě známé islamistické teroristické organizace.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Dalším člověkem zadrženým ve spojitosti s podezřením z přípravy teroristického útoku na katedrálu v Kolíně nad Rýnem je jednačtyřicetiletý Němec tureckého původu. Bezpečnostní složky ho dostihly v Bochumi, tedy 60 kilometrů severně od města, v němž se měl útok údajně odehrát.

Tento podezřelý je už pátým zadrženým ve spojitosti s hrozbou, na kterou policie obdržela upozornění krátce před Vánoci. Ta říkala, že se skupina lidí chystá na silvestra spáchat útok na zmíněnou osm set let starou gotickou dominantu města pomocí výbušnin umístěných v automobilu.

Už v neděli ráno policie zadržela ve městech Duisburg, Herne a Nörvenich na západě Německa trojici podezřelých, kterou ale později propustila. Na Štědrý den zadržela třicetiletého Tádžika, který měl být ve vazbě původně do 7. ledna. Spolu s ním dočasně zadržela další čtyři lidi.

Odnož Islámského státu

Včera německá prokuratura rovněž

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Krimi

Německo

Terorismus

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější