Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Hypotéky nejspíše zlevní. Kdy se vyplatí o úvěr požádat? Ptáme se expertů

Na hypotečním trhu se letos očekávají změny. Foto: Karolína Poláčková, Deník N
Na hypotečním trhu se letos očekávají změny. Foto: Karolína Poláčková, Deník N

Kvůli drahým hypotékám i nemovitostem se trh s bydlením v posledních měsících příliš nehýbal. Prosincové snížení základní úrokové sazby ze strany České národní banky by situaci mohlo změnit k lepšímu. Do dění na trhu promluví i nová vysoká pokuta za předčasné splacení hypotéky. Experti v anketě odpovídají, co na hypotečním trhu lze letos čekat.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

V anketě se ptáme:

  • S jakými úroky mají lidé u hypoték v roce 2024 počítat?
  • Kdy bude během roku nejvýhodnější si hypotéku vzít?
  • Jak dlouhou fixaci volit vzhledem k očekávanému vývoji na trhu?
  • Jaký vývoj v roce 2024 očekáváte u cen nemovitostí? Je namístě obava ze zdražování?
  • Jak významný je lednový konec povinného vymáhání parametru DTI, který udává poměr celkového zadlužení člověka k jeho příjmu?
  • Jak moc by se lidé měli obávat pokut za předčasné splacení hypotéky, které začnou platit od září?
  • Projeví se podle vás zmíněné pokuty na cenách hypoték?

Na dotazy Deníku N odpovídají:

Jan Brejl, obchodní ředitel poradenské skupiny Partners

David Svoboda, regionální ředitel poradenské firmy M&M Finance

Martin Novák, hlavní analytik společnosti Broker Consulting

Martina Škarydková, hypoteční a realitní specialistka

Barbora Stodůlková, jednatelka poradenské společnosti Explicit Invest


S jakými úroky mají lidé u hypoték v roce 2024 počítat?

Jan Brejl: Přestože ČNB v prosinci zahájila snižování úrokových sazeb, nemůžeme očekávat, že sazby půjdou dolů každé čtvrtletí. Úrokové sazby hypotečních úvěrů se v roce 2024 mohou pohybovat kolem 4,5 % ročně.

David Svoboda: Pokud by ČNB snižovala sazby minimálně srovnatelným tempem, jako je zvyšovala, ke konci roku 2024 se můžeme u hypoték pohybovat na hranici 4 %.

Martin Novák: Pokud bude centrální banka snižovat svou základní sazbu o 0,25 procentního bodu na každém letošním zasedání, můžeme očekávat, že na konci roku 2024 budou sazby hypoték pro fix na pět let mezi 3,5 až 4,5 procenty.

Martina Škarydková: Na základě snížení základní úrokové sazby ČNB v prosinci 2023 se lze domnívat, že v prvním pololetí roku 2024 mohou být průměrné nabídkové sazby hypoték kolem 5,5 % ročně. Reálně se tak lze dostat na úrok těsně pod 5 % ročně.

Barbora Stodůlková: Bude záležet na postupném snižování základní sazby ČNB. Pokud bude docházet ke snižování, tak spíše pozvolnému. Nečekala bych, že by sazby hypoték šly dolů ke třem procentům ještě během roku 2024.

Kdy bude během roku nejvýhodnější vzít si hypotéku?

Jan Brejl: Pokud bude inflace i nadále klesat a neobjeví se žádná další událost ovlivňující evropskou či globální ekonomiku, bude pokles sazeb postupný. Výhodnější sazby tedy budou

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Bydlení

Osobní finance

Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější