Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Evropský kompromis o regulaci AI: všichni vyčerpáni, málokdo spokojen, nic není hotovo

Jednalo se 36 hodin téměř bez přestávky. AI Ilustrace: Adobe Stock
Jednalo se 36 hodin téměř bez přestávky. AI Ilustrace: Adobe Stock

Zákonodárci a politici stále častěji stojí před úkolem, jak vyjednat kompromis nejen mezi lidmi, ale také se samotným technickým pokrokem či přírodními zákony. Příkladem toho jsou nejen klimatická jednání, ale také příprava evropského nařízení o umělé inteligenci.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Přestože by se z některých zpráv mohlo zdát, že evropský AI Act – první právní norma na světě, která široce a obecně reguluje umělou inteligenci – je víceméně hotov, ve skutečnosti nevíme, kolik překážek je třeba ještě zdolat a jak bude vypadat definitivní znění.

Termín jeho vyhotovení se několikrát posouval, prozatím posledním byl 5. prosinec 2023, ale i ten představitelé orgánů EU překročili. Dospěli zatím jen k provizorní politické dohodě, která se snad vypořádala s většinou sporných momentů, jisté to však není. Finální jednání probíhalo ve formátu trialogu, což je společné zasedání zástupců Evropského parlamentu, Evropské komise a Rady Evropské unie – poloformální mechanismus určený k vyjednávání politicky obtížných dohod.

Jednalo se 36 hodin téměř bez přestávky. Diskuze skončila kvůli vyčerpání účastníků, nikoli projednávaných problémů. S výsledkem nejsou spokojeni ani zdaleka všichni. A padla naděje, že finální znění zákona bude k dispozici do konce roku 2023. Kdy a v jaké sestavě se unavení vyjednavači k problému vrátí, není jasné.

Všechno změnil ChatGPT

Ještě před rokem by asi nikdo nečekal, že právě dohoda o regulaci AI bude na půdě Evropské unie tak obtížná. První návrh této normy, předložený Evropskou komisí v dubnu 2021, působil vcelku nekontroverzním dojmem. Vymezoval bezpečnostní pravidla, jimž mají AI systémy podléhat, a nijak nevyčníval z ostatní legislativy EU zaměřené na digitální technologie.

Jenže na podzim

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Evropská unie

Umělá inteligence

Kontext N, Svět, Věda

V tomto okamžiku nejčtenější