Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Jsem ráda, že žiju.“ Japonsko se vzpamatovává z ničivého novoročního zemětřesení, nebezpečí trvá

V přístavním městě Wadžima vypukl po zemětřesení a cunami požár. Foto: Takehito Kobajaši, AP via ČTK
V přístavním městě Wadžima vypukl po zemětřesení a cunami požár. Foto: Takehito Kobajaši, AP via ČTK

První novoroční den vyděsilo Japonce první velké varování před cunami od fukušimské katastrofy. Zemětřesení, které udeřilo dnes, síly z března 2011 nedosáhlo, přesto udeřilo tvrdě. Bezmála sto tisíc lidí tráví noc na útěku, potvrzeni jsou první mrtví. Poplach už se mírní a především: jaderné elektrárny jsou podle Tokia v pořádku. Nebezpečí však ještě nepominulo.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

První otřes ucítila pár minut po čtvrté hodině odpoledne. Kolik přesně? To neví, ale ví, že ji to vyděsilo. Hlavně ta hlasitá rána. Když se ozvala, byla pětaosmdesátiletá Sumie Higaši zrovna v ložnici. Pospíšila si do vedlejšího pokoje, kde jí cestu zatarasilo zřícené horní patro; při pohledu z okna zjistila, že její auto, které stálo venku před domem, je poničené stejně jako ulice kolem.

Je čeho se bát

„Jsem ráda, že jsem vůbec

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Příroda

Východní Asie

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější