Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Kakao, které mohlo změnit dějiny? Mořeplavci toho v jihoamerických džunglích přehlédli mnohem víc

Co do známosti a ekonomického využití můžeme mluvit minimálně o třech zástupcích kakaovníků: (zleva) Theobroma grandiflorum, T. bicolor a T. cacao. Každý druh má své výhody i nevýhody. Foto: Lukas Kambic
Co do známosti a ekonomického využití můžeme mluvit minimálně o třech zástupcích kakaovníků: (zleva) Theobroma grandiflorum, T. bicolor a T. cacao. Každý druh má své výhody i nevýhody. Foto: Lukas Kambic

Ať už si v obchodě koupíte jakoukoliv tabulku čokolády, s jistotou bude vyrobena z komerčně nejrozšířenějšího druhu kakaa. Jihoamerická džungle ale nabízí tajuplnější alternativy, které s rostoucí chutí na čokoládu během století téměř upadly do zapomnění.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Je červenec roku 1502, slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus je už tři měsíce na své čtvrté plavbě do Nového světa. Od španělského dvora dostal poslední možnost stát se prvním člověkem, který obeplul svět. Když karavely připlouvají k ostrovu Guanaja severně od Hondurasu, španělská posádka se na moři potkává s domorodými obchodníky. Na své kanoi vezou pro Evropany zcela neznámé zboží, a to včetně „mandlí“, jak mořeplavci nesprávně nazvou komoditu, která později ovlivní celý svět.

Samotný Kolumbus kakaové boby nikdy neochutnal. Až španělský objevitel a mořeplavec Hernán Cortés při další cestě do Střední Ameriky ucítil potenciál této plodiny. A to doslova – v roce 1519 mu dal aztécký císař Montezuma II. jako prvnímu Evropanovi ochutnat pěnivý nápoj „xocoatl“ vyrobený právě z kakaa. Cortés nápoj spolu s boby poslal do Evropy, kde se u šlechty zpočátku nesetkaly s oblibou. To trvalo až do chvíle, než se použila správná ochucovadla.

Stop. Odtud bychom mohli pokračovat dlouhým příběhem, kterak kakaové boby svou chutí dobyly a formovaly Evropu a postupně i celý svět do dnešní závislosti na čokoládě. My ale zůstaneme ve středo-jihoamerické džungli.

Kakao, se kterým se oba cestovatelé setkali, pochází ze stromu kakaovníku pravého. Jeho latinský název je Theobroma cacao a pro lepší zapamatování je dobré zmínit, že Theobroma v překladu znamená „pokrm bohů“. V případě Cortése to ale není úplná pravda, protože

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Historie

Latinská Amerika

Výživa

Svět, Věda

V tomto okamžiku nejčtenější