Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Svět v krizi? Ano, jako už mnohokrát (mírně optimistická verze dystopických úvah o letošním roce)

Na Západě se mnohým lidem zdá, že svět se řítí do zatáčky, kterou už nemůže vybrat. Ilustrace: Adobe Stock
Na Západě se mnohým lidem zdá, že svět se řítí do zatáčky, kterou už nemůže vybrat. Ilustrace: Adobe Stock

Komentář Michaela Romancova: Na přelomu starého a nového roku se jen obtížně dá ubránit potřebě bilancovat ten končící a zkoušet odhadnout, co se bude dít v roce nastupujícím. To první je přitom mimořádně obtížné, to druhé v podstatě nemožné. Sice jsme poměrně přesně schopni přinést výčet dosavadních událostí, ale posoudit jejich kvalitu se nám už tak jednoznačně nedaří. Stačí si připomenout třeba události spojené s listopadem 1989 a vzájemné překřikování těch, kteří mají jasno v tom, za co všechno „klíčema (ne)cinkali“…

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Pohled do budoucna je pak většinou čiré fantazírování. Samozřejmě i tady jsme schopni dopředu uvést výčet toho, co by se k určitému datu mělo stát, ale v podstatě nic víc. Například víme, že na podzim se v USA budou konat prezidentské volby. V tento okamžik však samozřejmě netušíme, jak dopadnou. To nám ovšem nebrání v nějaký výsledek doufat a jiného se obávat. Od toho se pak odvíjí očekávání, zda letošní rok bude lepší či horší než ten, který skončil.

Pravda, i ve sféře politické máme několik málo jistot. S naprostou jistotou lze tvrdit, že nedojde-li k zásahu vyšší moci, nechá se v březnu Vladimir Putin rituálně potvrdit ve funkci vládce veškeré Rusi. Tím bude pro nejbližší léta stvrzeno pokračování této země jako největší bezprostřední bezpečnostní hrozby nejen pro Českou republiku.

Máme i jinou jistotu. Vývoj ve světě nebude

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Analýza

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější