Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Některé radnice ruší ohňostroje, jiné argumentují potřebou radosti. Starosta Oslavan odmítl „politicky doporučené truchlení“

Ministr vnitra apeluje na města a občany, aby letos od ohňostrojů upustili. Foto: ČTK
Ministr vnitra apeluje na města a občany, aby letos od ohňostrojů upustili. Foto: ČTK

Některé obce ruší z piety po tragédii na filozofické fakultě novoroční ohňostroje, jiné na nich ale trvají jako na rituálu a symbolu nové radosti či naděje. K oslavám bez výbuchů pyrotechniky vyzval radnice ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Někteří starostové to přijali s pochopením, jiní se ohradili. Starosta jihomoravských Oslavan na Facebooku výzvu odmítl s tím, že jde o „politicky doporučené další truchlení“.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Útok vraha na filozofické fakultě, ke kterému došlo před týdnem a kvůli kterému zemřelo 14 obětí přímo ve škole, otec pachatele a další dva lidé o týden dřív v Klánovicích, změnil také pohled na nadcházející silvestrovské oslavy.

Ministr vnitra Vít Rakušan rozeslal všem starostům a starostkám dopis s apelem, aby upustili od ohňostrojů. Požádal je také, aby stejně tak sami působili na své občany.

V Oslavanech na Moravě ale výzvu tamní radní jednomyslně odmítli. „Není to politický naschvál, ale už toho bylo dost. Je potřeba udělat krok dopředu,“ řekl starosta Vít Aldorf (ODS). V jihočeském Protivíně plánují k ohňostroji pustit hudbu z ikonické válečné

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Útok na Filozofické fakultě UK

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější