Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Na které zprávy se letos těšit? A kterých se obávat? Kalenská, Ciglerová, Stejskal a Romancovová odpovídají

Pár si dává polibek před graffiti zobrazujícím ruského prezidenta Vladimira Putina a republikánského kandidáta na prezidenta Donalda Trumpa na zdech baru ve starém městě v litevském Vilniusu. Foto: Mindaugas Kulbis / AP / ČTK
Pár si dává polibek před graffiti zobrazujícím ruského prezidenta Vladimira Putina a republikánského kandidáta na prezidenta Donalda Trumpa na zdech baru ve starém městě v litevském Vilniusu. Foto: Mindaugas Kulbis / AP / ČTK

Rok 2024 přinese světu několik plánovaných zásadních novinek. Například to, kdo bude další čtyři roky americkým prezidentem. Osobnosti Deníku N odpovídají na to, jakých zpráv se v letošním roce obávají a jaké by si přály.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

V anketě odpovídají Renata Kalenská, Jana Ciglerová, Libor Stejskal a Eva Romancovová.

Všichni dostali stejnou sadu čtyř otázek:

  1. Co je zpráva, kterou v novém roce nečekáte?
  2. Co je zpráva, kterou v novém roce očekáváte?
  3. Co je zpráva, které se v novém roce obáváte?
  4. Co je zpráva, kterou byste si v novém roce přáli?

Renata Kalenská, redaktorka Deníku N, autorka rozhovorů

Zpráva, kterou v novém roce nečekáte

Nečekám, že by se novým ruským prezidentem stal v polovině března někdo jiný než diktátor Vladimir Putin. Velká část jeho příznivců možná začne výsledek prezidentských voleb zapíjet s tříměsíčním předstihem. Od úmrtí Vladimira Iljiče Lenina totiž 21. ledna uplyne sto let, a to bude pro mnohé Rusy důvod, jít se mu do mauzolea poklonit a poté tuto událost důkladně zapít. Pak už jim poslední březnový den postačí jen trefit k volební urně a hodit to Putinovi. Taky nečekám, že by během příštího roku vystavený Lenin z mauzolea zmizel, ačkoli je ho tam už jen kousek.

Nečekám, že by prezidentské volby na Ukrajině, pokud se v roce 2024 přece jen budou konat, proběhly v klidu a míru. Celkově bohužel nečekám ani to, že by ukrajinský národ v příštím roce klid a mír jakkoli pocítil, neboť jak v předvolební kampani, tak po volbě prezidenta bude chtít Vladimir Putin Ukrajincům a celému světu předvádět, co všechno umí.

V rámci hesla „přání otcem myšlenky“ navíc nečekám, že by se Donald Trump dokázal na podzim příštího roku vrátit do Oválné pracovny.

V roce 2024 a v dalších letech nečekám, že bychom zapomněli na

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Deník N

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější