Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Jak migrace zatlačuje Evropu do náruče populistů a krajní pravice

Ostrá odpůrkyně imigrace Marine Le Pen se v průzkumech veřejného mínění těší historicky nejlepším výsledkům. Protiislámským radikál Geert Wilders triumfoval v nizozemských volbách. Foto: Profimedia
Ostrá odpůrkyně imigrace Marine Le Pen se v průzkumech veřejného mínění těší historicky nejlepším výsledkům. Protiislámským radikál Geert Wilders triumfoval v nizozemských volbách. Foto: Profimedia

Veřejnost je čím dál více znepokojena počtem žadatelů o azyl, což v celé Unii posiluje kdysi okrajové strany. V posledních dvou letech krajně pravicové nebo populistické protiimigrační strany vytlačily mainstreamové konzervativce jako dominantní sílu na pravé straně politického spektra ve Francii, Itálii, Švédsku, Nizozemsku a Švýcarsku.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

O tom, že se Evropa opět potýká s migrační krizí, přesvědčilo premiéra Marka Rutteho loňské úmrtí dítěte v přeplněném přijímacím středisku pro žadatele o azyl v Nizozemsku.

Tříměsíční miminko zemřelo v tělocvičně ve vesnici u německých hranic. Záběry přeplněného zařízení, kde rodiny spaly pod širým nebem, nizozemským voličům ukázaly, do jaké míry ztratili jejich politici nad imigrací kontrolu.

Rutte podle lidí z jeho bezprostředního okolí pochopil, že to bude dárek pro protiimigrantskou krajní pravici, stejně jako tomu bylo v letech 2015–16, kdy vlna lidí žádajících v Evropě o azyl přiživila vzestup nové generace populistických politiků na celém kontinentu.

Rutte na to reagoval slibem, že proti nim zakročí. Tato změna postoje vedla k pádu jeho křehké koaliční vlády. Jeho strana VVD (Lidová strana pro svobodu a demokracii) pak pod novým vedením vedla v předčasných volbách kampaň zaměřenou na imigraci, a dokonce otevřela dveře ke spolupráci s krajní pravicí vedenou protiislámským radikálem Geertem Wildersem. Tato strategie skončila velkolepým fiaskem. V listopadu ve volbách triumfoval právě Wilders a jeho Strana pro svobodu (PVV) více než zdvojnásobila počet svých mandátů. VVD se propadla na třetí místo.

Vítězství extremisty Wilderse, který slíbil zakázat mešity a Korán, vyvolalo v Evropě šok. Povzbudilo kolegy nacionalisty a zároveň poukázalo na

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Evropská unie

Migrace a uprchlíci

Kontext N

V tomto okamžiku nejčtenější