Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Jednorožec“ objíždí hospice a nemocnice, jejich klienty léčí koňským klidem a empatií

Tříčlenný tým, který si říká Asistenční jednorožec. Seznamte se. Foto: Simone Radačičová, Deník N
Tříčlenný tým, který si říká Asistenční jednorožec. Seznamte se. Foto: Simone Radačičová, Deník N

Terapeutický tým složený z jedné ženy a dvou koní zadarmo navštěvuje umírající, lidi s Alzheimerovou chorobou či třeba po mrtvici a někdy dokáže víc než zkušení odborníci.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Sagi, Sagííí!“ ozývá se na louce pokryté sněhem. Kousek od nás postává skupina koní. Někteří z nich ujídají seno, jiní klidně pospávají. Na zavolání vysoký kůň s bílou hvězdou na čele zvedne hlavu. Nejdřív se protáhne a pak se pomalu a v poklidu vydá cestičkou vyšlapanou ve sněhu k drobné hnědovlasé paní. Když k ní přijde, skloní hlavu a nechá se drbat.

Veronika Volgemutová má s valachem se vznešeným jménem Santa Sagitta blízký vztah. Hnědák, kterému neřekne jinak než Sagi, na ni trpělivě čeká, často si o ni opírá hlavu a přivírá při tom oči. Při focení v klidu pózuje, nechá se bez problémů vyčistit a vyměnit deku. Nikdy nedá najevo, že by se snad nudil nebo že by ho naše návštěva nebavila.

Sagi má v sobě zvláštní klid. Aby ne, je to certifikovaný terapeutický kůň, který „léčí“ svou přítomností, teplem a mírnou povahou. Společně s Veronikou zdarma navštěvují domovy důchodců, hospice a nemocnice. Tamní pacienty a klienty umí přivést na jiné myšlenky, povzbudit nebo třeba

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější