Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

2023 ve vědě: další rok na křivce exponenciálního růstu dobrých i špatných věcí

Ledovce v Alpách chrání před táním plachty. Nejspíš marně. Foto: Adobe Stock
Ledovce v Alpách chrání před táním plachty. Nejspíš marně. Foto: Adobe Stock

Byl to rok umělé inteligence a klimatické krize, o tom není pochyb. Ale ve vědě a technice se stalo mnoho dalších věcí: návrat vzorků hornin z asteroidu, první schválená léčba pomocí CRISPR a také zatím vůbec největší počet vědeckých článků stažených kvůli chybám.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Byl to rok, kdy se potopila experimentální ponorka Titan, kdy se další tvrzení o vysokoteplotní supravodivosti ukázalo jako značně přehnané, kdy jsme se přestali starat o virus SARS-CoV-2, aniž nám to on oplatil stejnou mincí. Byl to rok, kdy se k nám začala vracet z nejvzdálenějšího bodu své dráhy Halleyova kometa. (Kolem Země naposledy prolétla roku 1986, příště se tak stane roku 2061.)

Ale v každém případě to byl hlavně rok velkých jazykových modelů a klimatické krize, jednoho zbrusu nového trendu a jednoho starého. Zdá se, že si je oba musíme zařadit do obrazu budoucnosti, že ji budou spoluvytvářet.

Ej aj mezi námi

Umělá inteligence (AI) jako vědní obor existuje od roku 1943, kdy Warren McCulloch a Walter Pitts sestavili první model neuronu. Umělá inteligence jako celosvětový fenomén existuje od podzimu 2022, kdy společnost OpenAI poskytla k volnému použití svůj konverzační nástroj ChatGPT, využívající plnou sílu velkých jazykových modelů (LLM).

Nastal explozivní růst zájmu. Dnes má ChatGPT téměř dvě stě milionů uživatelů. Kromě něj máme k dispozici Microsoft Bing, Google Bard, Anthropic Claude – a to mluvíme jen o textově orientovaných AI nástrojích, a ani ne o všech.

Do určité míry jde o optický klam. Mnoho nástrojů AI používáme už řadu let a neuvědomujeme si to – automatický překlad, hlasoví asistenti typu Alexa či Siri. Mnohé nástroje AI používají nás (a neuvědomujeme si to) – algoritmy sociálních sítí, reklamní systémy. Mnohé jsou specializované, řeší úlohy, se kterými se běžný uživatel nepotká. V mnoha případech (možná skoro ve všech) je sporné, zda název „umělá inteligence“ vystihuje podstatu věci – otcové zakladatelé v padesátých letech projevili v tomto směru až příliš obchodního ducha, výstižnější by bylo mluvit o netradičním využití matematické statistiky.

Přes to všechno je nynější nástup AI průlomem. Poprvé v historii máme k dispozici nástroje, které sice nemyslí v tom smyslu slova, v jakém tento pojem používáme u lidí, ale

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Klimatická krize

Umělá inteligence

Vesmír

Věda

V tomto okamžiku nejčtenější