Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vláda po útoku jednala i o zbraňových zákonech. Strany mluví o psychotestech nebo větší kontrole majitelů mnoha zbraní

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na páteční tiskové konferenci řekl, že Sněmovnou by v nejbližší době měla projít novela zákona o zbraních, která ho v některých ohledech zpřísní. Ministři se přesto ve čtvrtek po tragickém útoku bavili o možných dalších změnách. Podle vládních politiků by žadatelé o zbrojní průkaz mohli procházet psychotesty, případně by stát mohl dohlížet na nákupy podezřele velkého množství zbraní, zejména těch nejnebezpečnějších.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Pachatel čtvrteční masové vraždy čtrnácti lidí v budově vysoké školy na náměstí Jana Palacha měl samonabíjecí zbraň. Ta sice nepálí v dávkách, ale umožňuje velmi rychlou střelbu. U sebe měl přitom podle policie další střelné zbraně.

„Povolení měl pachatel na celkem osm zbraní, dvě z nich byly dlouhé zbraně,“ uvedl na tiskové konferenci Aleš Strach, šéf oddělení vražd pražské policie. Podle policejního prezidenta Martina Vondráška si vrah na místo přinesl „obrovský arzenál zbraní a střeliva“.

Jak se k nim dostal a zda někdo nepochybil, to bude policie teprve zjišťovat. „Důkladně prověříme, jestli selhal systém, nebo jednotlivec. Závěry by v tuto chvíli byly předčasné,“ řekl na tiskové konferenci náměstek policejního prezidenta Tomáš Kubík.

Jak po pražské tragédii připomněl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), těsně před schválením je

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Hromadná střelba

Praha

Sněmovna

Útok na Filozofické fakultě UK

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější