Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Zkuste se na svět dívat jako na hádanku. Možná vám to zlepší život

Hádanky vám skutečně mohou změnit život, říká A. J. Jacobs. Foto: Ashkan Forouzani, Unsplash
Hádanky vám skutečně mohou změnit život, říká A. J. Jacobs. Foto: Ashkan Forouzani, Unsplash

Americký novinář a spisovatel dva roky zkoumal hádanky, rébusy, puzzle, křížovky či logické hry. Dospěl k jednoznačnému přesvědčení: „Hádankářský“ přístup k řešení problémů či konfliktů nám může změnit život.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

A. J. Jacobs o sobě rád mluví jako o jakémsi „lidském pokusném králíkovi“.

Za svůj život už si vyzkoušel i ty na první poslech nejzvláštnější věci. Aby se stal „nejmoudřejším člověkem, který kdy žil“, rozhodl se přečíst všech třiatřicet svazků díla Encyclopaedia Britannica. O pár let později zase začal žít podle pravidel sepsaných v bibli – a to doslovně. Jindy ho zajímalo, co se stane, když začne praktikovat „radikální vděčnost“, a rozhodl se poděkovat každému jednomu člověku, který se zasloužil o to, aby si mohl vypít svou ranní kávu.

Nedávno si novinář a spisovatel položil další neobyčejnou otázku: Co by se stalo, kdybychom život začali vnímat jako jednu velkou sérii rébusů? Způsob, jak nad ní uvažoval a k čemu přesně se dopracoval, přibližuje v nedávné epizodě podcastu Ten Percent Happier.

Změnit život

A. J. Jacobs měl vždy rád hlavolamy. Opravdu do hloubky je však začal zkoumat až v dospělosti, kdy si z toho, že na svět nahlíží z těch nejroztodivnějších úhlů, vlastně vytvořil živobytí.

S hádankami, rébusy, skládačkami, ale také s jejich fanoušky a výrobci nakonec strávil dva roky. Zúčastnil se mistrovství světa ve skládání puzzle, sám se snažil vyřešit ty nejzapeklitější rébusy světa, zajímal se o hlavolam, který nedokáže vyřešit ani CIA. O tom všem nakonec napsal knihu.

Největší ponaučení, které si z celé práce odnesl, se ale nakonec vůbec netýká samotných rébusů – týká se

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Duševní zdraví

Rodina a vztahy

Kontext N

V tomto okamžiku nejčtenější