Deník N

Notes: Kolik bude mít Putin europoslanců, Miloš s Maruškou se mají rádi a pravda není až tak drahá

Polštářek vhodný zvláště při čtení Deníku N. Foto: Libor Stejskal, Deník N
Polštářek vhodný zvláště při čtení Deníku N. Foto: Libor Stejskal, Deník N
Deník N zajišťuje fotografie za podpory Megapixel.cz.

Už se nám to blíží. Tím myslím nás, kteří máme za to, že volby do Evropského parlamentu jsou důležité nejen pro bruselské byrokraty, jak se tu s oblibou říká, ale úplně pro všechny, kdo na starém kontinentě žijí. Takže se k nim tento pátek či sobotu chystáme. A když už se člověk někam chystá, měl by vědět, do čeho jde. V Deníku N proto každým dnem přibývají nové informace, analýzy či úvahy, které s Evropskou unií a její budoucností souvisejí. Celou řadu vám jich můžeme nabídnout i dnes.

Z úterních událostí, zjištění a komentářů vybíral Libor Stejskal

Putinova frakce ve Štrasburku Když to Vladimiru Vladimiroviči ve volbách do Evropského parlamentu dobře dopadne, bude mu v následujících letech dělat radost odhadem každý čtvrtý europoslanec. A věřte, že na tom pracuje tvrdě a nekompromisně, jak dokládá ve své analýze náš spolupracovník Jakub Kalenský. Tak jen abychom se pak zbytečně nedivili.

Pravda za pětikorunu V zásadě je to jednoduché: přijdete k nějakému tomu českému vlastenci a zeptáte se ho na uprchlíky v Evropě. Zaplaví vás spoustu nesmyslů, ale když mu za každou správnou odpověď nabídnete pětikorunu, vzpomene si, že je to všechno trochu jinak. Nevěříte? Tak si přečtěte článek Evy Mošpanové o výzkumu společnosti agentury Behavio. Řada lidí je ochotna si za peníze vymyslet cokoliv. A pak jsou i tací, kteří za peníze říkají pravdu. Tak aspoň něco.

(Cyber)Space Oddity Před minulými prezidentskými volbami na Ukrajině v roce 2014 se někdo naboural do elektronických billboardů v centru Kyjeva. Při večerní dopravní špičce na nich pak pouštěl různé výzvy, lži, obrázky ukrajinských politiků v zaměřovači či fotografie masových hrobů z frontové linie. Prostě vykresloval kandidáty jako válečné štváče, kteří tím, že se brání Rusku, vlastně škodí své zemi. O tom i dalších vlivových operacích či rizicích, jež na nás číhají v kyberprostoru, si povídal kolega Kirill Sčeblykin s analytikem Danielem Baggem, jehož knihu Unmasking Maskirovka: Russia’s Cyber Influence Operations využívají na Univerzitě národní obrany ve Spojených státech.

Opětované sympatie Kdysi jej současná ministryně spravedlnosti označila za součást justiční mafie. Dnes už o tom Pavel Kučera, bývalý zástupce vedoucího Kanceláře prezidenta Václava Havla a později místopředseda Nejvyššího soudu, mluví shovívavě (a nejen proto, že se nakonec omluvila). „U ní je skoro všechno na osobním vztahu, sympatiích a antipatiích – přítel, nepřítel. Sám jsem si to v obou polohách zažil,“ říká Kučera. Vztah Benešové s prezidentem Zemanem

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Notes

V tomto okamžiku nejčtenější