Deník N

Notes: Kolik bude mít Putin europoslanců, Miloš s Maruškou se mají rádi a pravda není až tak drahá

Polštářek, který oceníte zejména při čtení Deníku N. Foto: Libor Stejskal, Deník N
Polštářek, který oceníte zejména při čtení Deníku N. Foto: Libor Stejskal, Deník N

Už se nám to blíží. Tím myslím nás, kteří máme za to, že volby do Evropského parlamentu jsou důležité nejen pro bruselské byrokraty, jak se tu s oblibou říká, ale úplně pro všechny, kdo na starém kontinentě žijí. Takže se k nim tento pátek či sobotu chystáme. A když už se člověk někam chystá, měl by vědět, do čeho jde. V Deníku N proto každým dnem přibývají nové informace, analýzy či úvahy, které s Evropskou unií a její budoucností souvisejí. Celou řadu vám jich můžeme nabídnout i dnes.

Z úterních událostí, zjištění a komentářů vybíral Libor Stejskal

Putinova frakce ve Štrasburku Když to Vladimiru Vladimiroviči ve volbách do Evropského parlamentu dobře dopadne, bude mu v následujících letech dělat radost odhadem každý čtvrtý europoslanec. A věřte, že na tom pracuje tvrdě a nekompromisně, jak dokládá ve své analýze náš spolupracovník Jakub Kalenský. Tak jen abychom se pak zbytečně nedivili.

Pravda za pětikorunu V zásadě je to jednoduché: přijdete k nějakému tomu českému vlastenci a zeptáte se ho na uprchlíky v Evropě. Zaplaví vás spoustu nesmyslů, ale když mu za každou správnou odpověď nabídnete pětikorunu, vzpomene si, že je to všechno trochu jinak. Nevěříte? Tak si přečtěte článek Evy Mošpanové o výzkumu společnosti agentury Behavio. Řada lidí je ochotna si za peníze vymyslet cokoliv. A pak jsou i tací, kteří za peníze říkají pravdu. Tak aspoň něco.

(Cyber)Space Oddity Před minulými prezidentskými volbami na Ukrajině v roce 2014 se někdo naboural do elektronických billboardů v centru Kyjeva. Při večerní dopravní špičce na nich pak pouštěl různé výzvy, lži, obrázky ukrajinských politiků v zaměřovači či fotografie masových hrobů z frontové linie. Prostě vykresloval kandidáty jako válečné štváče, kteří tím, že se brání Rusku, vlastně škodí své zemi. O tom i dalších vlivových operacích či rizicích, jež na nás číhají v kyberprostoru, si povídal kolega Kirill Sčeblykin s analytikem Danielem Baggem, jehož knihu Unmasking Maskirovka: Russia’s Cyber Influence Operations využívají na Univerzitě národní obrany ve Spojených státech.

Opětované sympatie Kdysi jej současná ministryně spravedlnosti označila za součást justiční mafie. Dnes už o tom Pavel Kučera, bývalý zástupce vedoucího Kanceláře prezidenta Václava Havla a později místopředseda Nejvyššího soudu, mluví shovívavě (a nejen proto, že se nakonec omluvila). „U ní je skoro všechno na osobním vztahu, sympatiích a antipatiích – přítel, nepřítel. Sám jsem si to v obou polohách zažil,“ říká Kučera. Vztah Benešové s prezidentem Zemanem

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Notes

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější