Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Jako když máte hlavu v mixéru. Na řadu přijdou prazákladní přežívací mechanismy, říká k útoku krizová interventka

Psychoterapeutka a krizová interventka Daniela Vodáčková. Foto: archiv Daniely Vodáčkové
Psychoterapeutka a krizová interventka Daniela Vodáčková. Foto: archiv Daniely Vodáčkové

Na pražské filozofické fakultě studovala, posléze učila. Teď psychoterapeutka a zakladatelka krizové intervence v Česku Daniela Vodáčková sedí ve své kanceláři a během rozhovoru pomáhá po telefonu člověku, kterého tahle událost přímo zasáhla. Sama je v šoku, těžko se brání emocím. „Najednou to, co platilo před minutou, už vůbec neplatí,“ popisuje situaci, ve které se ocitli lidé zasažení tragickým činem.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Z rozhovoru se mimo jiné dozvíte:

  • Jak krizová interventka vnímá tuto tragickou událost?
  • Co lidé zasažení útokem prožívají a jakou podporu potřebují?
  • Proč jsou teď klíčové informace.
  • Zda je adekvátní slavit Vánoce, když se odehrálo něco tak hrozného.
  • Jak může tuhle situaci zpracovat běžný člověk

To, co se stalo na filozofické fakultě, je hrozivé. Jste krizová interventka, děláte tuhle práci dlouho, zkuste popsat, co se to teď stalo a co to ve vás vyvolává?

Jsem zaskočená, na tohle se nejde dokonale připravit. Koukám na to a naskakují ve mně profesionální instinkty. Kolega předal můj kontakt tamnímu krizovému týmu, tak předpokládám, že budu povolána.

Co lidé, které ta situace přímo zasáhla, potřebují?

Pokud jsou zranění, věnují se jim v nemocnici a předpokládám, že jim tam může být nabídnuta i psychologická pomoc. Ti, kteří zraněni nebyli, jsou evakuováni, mohou mít nedostatek informací, být v šoku, mohou chtít o tom mluvit, ale třeba také vůbec ne, nebo se budou potřebovat dostat domů.

Je to situace, kdy tito lidé potřebují ty úplně prazákladní věci – mít dostatek tekutin, dostupný záchod a dostat informace. Informace jsou klíčovým základem pomoci a pomáhají v orientaci.

Čím mohou informace pomoci zrovna v této situaci, nějak si to neumím představit? Proč zrovna informace je důležitá pro člověka, který se ocitl na hraně života a smrti, a teď je v bezpečí.

Základní psychika, zejména oblast myšlení, totiž sjede v situaci maximálního ohrožení na úplně elementární úroveň a tam se stane to, že ke slovu přijdou spíš instinkty a prazákladní přežívací mechanismy.

A odstupuje od toho šedá kůra mozková, to znamená, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Rozhovory

Útok na Filozofické fakultě UK

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější