Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Karel Kryl trval na tom, že život je tím lepší, čím méně je v něm kompromisů. A odpouštět je nemínil ani Václavu Havlovi

Karel Kryl (1944–1994). Foto: Michal Doležal, ČTK
Karel Kryl (1944–1994). Foto: Michal Doležal, ČTK

Seriál Česká inteligence: Na konci života zažil strmý pád z výšin popularity, do kterých ho vynesl převrat v roce 1989. O tři čtyři roky později už jeho názory publikovala jenom okrajová periodika a na koncerty docházela hrstka lidí. Připisoval to z největší části postkomunistickému instinktu obyvatel, kteří podle něj i na cestě k neoliberalismu zůstali podobným stádem, jímž bývali za normalizace. Když umíral, sotva byl z poměrů šťastný. Právě tak ale nebylo snadné představit si poměry, které by ho trvale šťastným učinily.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Určující zážitek svého života Karel Kryl (1944–1994) popsal mnohokrát: psal se rok 1950, komunisté už měli moc pevně v rukou a účtovali se svými protivníky. V Kroměříži, městě, kde se narodil, byl jedním z nepřátel i jeho otec, majitel respektované tiskárny. Firma Kryl a Scotti (od roku 1936 Karel Kryl) proslula nejenom kvalitou práce, často bibliofilské, ale i výběrem autorů a vydavatelů, s kterými spolupracovala; její produkci znal každý milovník textů Jakuba Demla, staroříšského Josefa Floriana, Josefa Váchala a dalších.

Po válce ale otec udělal chybu: vydal knihu také o tom, jak Alexej Čepička v koncentráku spolupracoval s nacisty. Další kroměřížský rodák se po roce 1945 zrovna stával tou nejostřejší tužkou v komunistickém penále: přiženil se do rodiny Klementa Gottwalda, stal se ministrem vnitřního obchodu, pak spravedlnosti, pak národní obrany…

Takže jednoho dne v onom roce 1950 do Krylovy tiskárny nastoupili soudruzi s krumpáči a před zraky rodiny

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Česká inteligence

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější