Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vývoj bojů (665. den): Rusům by bez západní elektroniky nestřílely houfnice a nelétaly drony ani Kinžaly

Ruský MiG-31 nesoucí kinžal. Foto: ČTK / AP / Uncredited
Ruský MiG-31 nesoucí kinžal. Foto: ČTK / AP / Uncredited

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

  • Americký Patriot nad Kyjevem bojoval proti americkým čipům v ruských raketách.
  • Největší progres nezaznamenali Rusové na žádném ze známých bojišť, ale u malé, ale důležité Novomychajlivky.
  • Ukrajinská armáda žádá o půl milionu nových vojáků.
  • Mapa dne – Novomychajlivka.
  • Videa dne – dlouhá verze tankového souboje z pondělí; dron útočí na švédský bojový vůz pěchoty CV90; moře vyplavilo vrak ukrajinského dronu a odhalilo jeho konstrukci.

Informace v tomto textu jsou shrnutím událostí za úterý 19. prosince. Situace na některých místech už může být jiná.

Nad Kyjevem bojoval americký Patriot proti americkým čipům v ruských raketách. Přibližně 15 kilometrů od Avdijivky stojí na okraji lesa nejnovější ruská samohybná houfnice Msta-S připravená vystřelit na pozice ukrajinských obránců u Stepove. Koordináty cíle její posádce předal průzkumný dron Orlan. Kromě houfnice k němu letí i kamikaze dron Lancet.

Přesná střelba houfnice srovnala se zemí ukrajinský zákop i s vojáky v něm. Lancet navíc zasáhl nedaleko stojící tank T-64. Výsledkem byla exploze, která odtrhla věž i s třemi tankisty. Všichni okamžitě zemřeli. V ukrajinské obraně vznikla díra, kterou se následně pokusila využít útočící ruská pěchota a tanky.

Popis události je smyšlený, ale přibližně takto to probíhá na frontě v různých variacích každý den. Mnohé z těchto tragédií by se nestaly, kdyby ruské zbraně nefungovaly díky západní elektronice.

Následující příběh je už reálný. Došlo k němu začátkem května, kdy se Rusové koordinovaným útokem dronů a balistických raket pokusili zničit americký Patriot u Kyjeva. Zúčastnily se ho i rakety Kinžal a Iskander, které Rusové prezentují jako zázračné zbraně svého vojenského průmyslu. Na Patriot by ale nemohli zaútočit, kdyby v sestřeleném Kinžalu nebylo

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Vývoj bojů

Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější