Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Dohodáři dostali více výhod, zaměstnavatelé více papírování. Otázkou je, jestli dohody kvůli změnám přežijí

Zaměstnavatelé dohodářům nově budou muset poskytovat například i dovolenou. To je jedním z důvodů, proč se firmy chtějí od dohod odvracet. Zdroj: Adobe Stock
Zaměstnavatelé dohodářům nově budou muset poskytovat například i dovolenou. To je jedním z důvodů, proč se firmy chtějí od dohod odvracet. Zdroj: Adobe Stock

Pravidla pro sjednávání dohod se loni přiblížila klasickým pracovním poměrům. Letos dohodáři získali nárok na dovolenou, další změny přijdou v průběhu roku. Pro firmy jsou nové podmínky komplikací, počet dohod proto plánují snižovat.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Minulý i tento rok přinesly dohodářům více výhod. Letos navíc mají začít platit další novinky, které omezí možnost řetězení dohod o provedení práce. Podnikatele nová pravidla od dohod odrazují, o čemž svědčí i příklady z praxe.

Změny platné od října 2023

První balík změn účinný od minulého října vyplynul z novely zákoníku práce. Ta do českého práva implementovala unijní směrnici, která přinesla zejména nové administrativní povinnosti pro zaměstnavatele. Dohodářům má naopak zlepšit pracovní podmínky.

Zaměstnavatel například musí dohodáře nejpozději do sedmi dnů od zahájení práce informovat podrobněji o obsahu smlouvy, jako například o povaze práce nebo místu jejího výkonu. Dále je povinný mu písemně určit rozvrh pracovní doby a seznámit ho s ním, případně s jeho změnou, nejpozději tři dny před začátkem jeho směny či období, na které práci rozvrhli.

Už toto opatření bude pro zaměstnavatele znamenat komplikace, protože

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Osobní finance

Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější