Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Televizní tipy na celé svátky: Strach, Shrek i Svěrák vyrážejí do boje za televizní pohodu

O Vánocích obvykle zasedáme k televizní obrazovce. Je v ní ale něco k vidění? Foto: Adobe
O Vánocích obvykle zasedáme k televizní obrazovce. Je v ní ale něco k vidění? Foto: Adobe

Televizní program jsme projeli za vás a doufáme, že sledovat televizi letos o Vánocích s námi bude o něco zábavnější než bez nás. Pro jistotu přidáváme také tipy ze streamovacích platforem. A také tipy na nové filmy pro celou rodinu, které jsou aktuálně dostupné v českých kinech.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

K Vánocům patří pohádky. A jsou neoddělitelnou součástí českých Vánoc nejspíš právě díky tomu, že jsou pořád stejné. Jakýkoliv pokus nějak vybočit ze zavedených klišé pohádkového žánru se trestá, v tomto případě nižší návštěvností.

A tak i o těchto Vánocích budeme na televizních obrazovkách zahlceni pohádkami, které jsou deset, dvacet, třicet, čtyřicet až sedmdesát let staré, stejně se ale jedna druhé víceméně podobají jako vejce vejci.

Svědčí o tom i obliba novodobých klasik, jako je Strachův Anděl Páně – zatímco některým divákům se z nich kroutí prsty u nohou, většina tradičního televizního publika je s láskou sleduje znovu a znovu.

K Vánocům holt stejně jako cukroví, vánočka a přesmažené kapří řízky patří i pohádkový kýč. V tomto přehledu televizních tipů na celé svátky se jej snažíme upozadit a nabídnout alternativu pro ty, kteří se nechtějí postopadesáté dívat na Nesmrtelnou tetu nebo na Mrazíka.

Nutno dodat, že hledání podobných alternativ v českém televizním programu není příliš snadné. Už proto, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Film

Televize

Vánoce

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější