Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Co se změní v roce 2024? Přinášíme přehled hlavních novinek

Změny, které přináší rok 2024, v řadě případů znamenají, že si lidé budou muset za leccos připlatit. Foto: ČTK
Změny, které přináší rok 2024, v řadě případů znamenají, že si lidé budou muset za leccos připlatit. Foto: ČTK

S příchodem nového roku se tradičně mění mnoho pravidel a zákonů. Tentokrát se do změn propíše také vládní konsolidační balíček, kterým se mění některé daně nebo třeba pravidla pro penzijní či stavební spoření. Co všechno vás v roce 2024 čeká?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Vyšší daně firmám a vysokopříjmovým

Firmy čeká zvýšení daně z příjmů z 19 na 21 procent. Fyzické osoby by měly i nadále platit sazbu 15 procent. Výjimkou jsou lidé s vyššími příjmy, u nichž vzroste daňová progrese. Dosud se progresivní zdanění sazbou 23 procent týkalo osob s příjmy nad čtyřnásobkem průměrné mzdy (aktuálně asi 161 tisíc). Nově půjde už o trojnásobek průměrné mzdy, což odpovídá zhruba 132 tisícům korun měsíčně.

Růst minimální a zaručené mzdy

V prosinci vláda Petra Fialy rozhodla o zvýšení minimální a takzvané zaručené mzdy. Minimální mzda představuje nejnižší možné ohodnocení práce na plný úvazek bez ohledu na kvalifikaci a náročnost. Pro rok 2024 je její výše stanovena na 18 900 korun, což je o 1600 korun více než v předešlém roce.

Takzvaná zaručená mzda určuje nejnižší možnou výplatu podle náročnosti práce. Dělí se do osmi kategorií podle složitosti povolání a nesmí být nižší než minimální mzda.

Kabinet rozhodl o zvýšení zaručené mzdy ve vybraných skupinách prací. První nejnižší kategorie se kryje s minimální mzdou. Řadí se do ní nekvalifikovaná povolání jako uklízečky nebo doručovatelé zásilek. Tito lidé mají garantovanou mzdu na již zmíněné úrovni 18 900 korun.

Navýšení se dále týká druhé skupiny prací. Popeláři nebo například školníci v rámci této kategorie budou dostávat minimálně 19 500 korun měsíčně, o 1600 korun víc než v roce 2023.

Růst zaručené mzdy se dotkne též třetí skupiny‚ kam spadají

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Konsolidační balíček

Osobní finance

Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější