Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„S lékaři si nedovolí jednat jako s učiteli.“ Proč vláda doktorům ustoupila, ale školám ne?

Prázdná třída v liberecké škole. Foto: Kateřina Frouzová, Deník N
Prázdná třída v liberecké škole. Foto: Kateřina Frouzová, Deník N

Lékaři si pouhou hrozbou protestů vymohli většinu toho, co chtěli. Na splnění jejich požadavků půjdou tři miliardy korun navíc a platy všech nemocničních lékařů porostou o pět až patnáct tisíc korun měsíčně. Školy jednodenní stávku uskutečnily, ale většina z nich akci hodnotí jako nepodařenou. Proč byli doktoři ve svých požadavcích úspěšní, zatímco školy na řešení čekají do dalšího roku?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Rozbuškou odporu lékařů i škol se staly vládní plány. Lékařské protesty odstartovala chystaná novela zákoníku práce, která měla zdvojnásobit povolené množství přesčasů v nemocnicích. Navýšení přesčasů mělo vyřešit problém nedostatku lékařů v některých nemocnicích.

Školy zase rozčílilo plánované snížení maximálního počtu vyučovacích hodin a také to, že by kuchařky, uklízečky nebo školníci, kteří už teď mají nízké platy, dostali příští rok o dvě procenta méně peněz než letos. Vláda se totiž kvůli úspornému balíčku dohodla, že v příštím roce sníží objem výdajů na platy státních zaměstnanců o dvě procenta.

Zatímco doktoři se nakonec na poslední chvíli s vládou dohodli a protesty odvolali, školy stávku realizovaly – až 70 procent z nich řeklo dětem, aby v pátek 27. listopadu zůstaly celý den doma. A zatímco nemocnice se domohly splnění většiny svých požadavků, školy, které se do stávky zapojily, protesty hodnotí jako neúspěšné.

„Nepodařilo se bohužel dosáhnout toho, co jsme chtěli. Nic se nezměnilo. Platy nepedagogických pracovníků jsou naprosto zoufalé. Doufali jsme, že stávkou se něčeho domůžeme, ale příští rok budou mít naše uklízečky, kuchařky a další provozní zaměstnanci

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Školství

Stávka 27. listopadu

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější