Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Nová strana pro zklamané vládní voliče? Vhodné podmínky jsou, ty ale nemusí stačit. Ani Kalouskovi

Bývalý ministr financí a zakladatel TOP 09 Miroslav Kalousek se na kandidátku TOP 09 do eurovoleb nedostal. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Bývalý ministr financí a zakladatel TOP 09 Miroslav Kalousek se na kandidátku TOP 09 do eurovoleb nedostal. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Analýza: Na české politické scéně – zejména ve spektru voličů stran vládní koalice – nyní panují vhodné podmínky pro vznik nové politické strany. Ty ale samy o sobě nezaručují, že nějaký nový projekt vznikne. Nejde totiž o banální krok. A to ani pro tak zkušeného politika, jakým je exministr financí Miroslav Kalousek, o jehož úmyslech se v posledních týdnech spekuluje.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Není neobvyklé, že v polovině volebního období se vládám v Česku i kdekoli jinde propadne popularita. První polovinu svého mandátu totiž zpravidla každý kabinet řeší méně populární věci, ve zbývajícím čase se snaží zase více oslovovat vlastní voliče.

Jinak tomu není ani teď. Fialův kabinet prochází dva roky od svého jmenování velkou krizí důvěry, na extrémně nízká čísla se propadla i spokojenost s politikou a naštvání neskrývá ani spousta příznivců stran současné koalice.

V této situaci se stále více mluví o tom, zda v Česku nevznikne nová politická strana, která by se mohla zaměřit na nespokojené vládní voliče a také na ty, kteří se již od koalice odvrátili. Data z různých šetření skutečně ukazují, že velké množství hlasů nyní obrazně řečeno leží na ulici.

Podle politologa Lubomíra Kopečka je ke vzniku nové partaje vhodné prostředí. To samo ale podle něj nestačí.

„Musí být nejen poptávka, ale i nějaká atraktivní nabídka. Dovedu si to představit, pokud by se našel nějaký schopný, ambiciózní, středopravý politik, který by dokázal nabídnout něco, co působí zajímavě jako alternativa ke stávající vládě a současně alternativa k Andreji Babišovi. K takové straně by mohli voliči přejít,“ popsal Kopeček.

Kalousek o ambicích mluvit nechce

Ve veřejném prostoru a v médiích bývá v této souvislosti skloňováno jméno exministra financí a bývalého šéfa lidovců a TOP 09 Miroslava Kalouska. Ten patří mezi výrazné kritiky různých kroků koalice, byť neopomíná zmínit ve svých výpadech, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Analýza

Průzkum veřejného mínění

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější