Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Filmový rok 2023: Ospalost pod vrcholem Barbenheimera

Barbie vyráží do reálného světa. Foto: Vertical Ent.
Barbie vyráží do reálného světa. Foto: Vertical Ent.

Filmovými událostmi roku bezesporu bylo duo filmů shrnutých pod přezdívku Barbenheimer. Podařilo se alespoň nějakým dalším snímkům, ať už mezinárodně, či v Česku, vystoupit z jejich stínu? Možnosti tu jsou a lepší zítřky na obzoru snad také.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Ještě v době hollywoodské stávky, která po půlroce slavně skončila až letos v listopadu, dostali Barbie a Oppenheimer po celém světě do kin obří množství diváků: Barbie celosvětově utržila 1,4 miliardy dolarů, Oppenheimer 951 milionů (mezi oba rekordmany se vklínil v žebříčku celosvětově nejvýdělečnějších filmů roku ještě videoherní Super Mario Bros. ve filmu se ziskem 1,3 miliardy dolarů).

Jsou to filmy co do svého žánru i uměleckých ambicí tak různorodé, že z jejich letošní dominance světovému trhu jen těžko lze něco usuzovat. Snad jen to, že pozitivní zprávu o tom, kolik diváků letos přitáhly do kin, zastiňuje fakt, kolik jiných filmů zůstalo v jejich stínu.

A nemluvíme zrovna o pokračováních ověřených hitů, jako jsou třetí Strážci galaxie, Rychle a zběsile 10 či nový Spider-Man, kteří zůstali za vítěznou trojicí v těsném závěsu.

Ve stínu těchto kolosů byly také

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Film

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější