Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Pirátští eurokandidáti se pohádali. Nynější poslanci tlačili na Klusovou, která může ve Štrasburku vystřídat Peksu

Zuzana Klusová (druhá zleva) si stěžuje na své kolegy z kandidátky. Měli na ní podle ní činit nátlak, aby položila kandidaturu. Foto: Piráti
Zuzana Klusová (druhá zleva) si stěžuje na své kolegy z kandidátky. Měli na ní podle ní činit nátlak, aby položila kandidaturu. Foto: Piráti

Mezi pirátskými eurokandidáty došlo k ostré výměně názorů. Moravskoslezská politička Zuzana Klusová, která je na kandidátce třetí, mluví o nátlaku ze strany europoslanců Marcela Kolaji a Mikuláše Peksy. Těm, jak sami potvrzují, vadí, že Klusová souběžně kandiduje také do krajského zastupitelstva. Piráti mají tři europoslance. Pokud budou mít opět jen tři, mohl by mimo parlament zůstat současný europoslanec Peksa, který je na kandidátce až čtvrtý za Klusovou.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Když Piráti v září volili čelo své evropské kandidátky, smáli se na sebe, gratulovali a tleskali si, fotili se jako vítězové. Navenek projevovaná atmosféra vzájemnosti skončila ve chvíli, kdy favoritka předsedy strany Ivana Bartoše Zuzana Klusová získala i post lídryně v nadcházejících volbách v Moravskoslezském kraji.

Části spolustraníků vadí, že se chce kromě klání o europarlament účastnit také krajských voleb, které proběhnou na podzim téhož roku. Mají obavy, že „kumulace kandidatur“ může negativně rezonovat v kampani. Navíc hrozí, že čtyřka kandidátky, europoslanec Mikuláš Peksa, kvůli tomu vypadne z bruselské politiky.

Koktejl obav a ambicí společně s rok trvajícími interními hádkami uvnitř strany vyústil v ostrou

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Volby do Evropského parlamentu

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější