Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Klimatická krize: vědcům už docházejí slova, premiér se tváří vážně… a vláda nikam nepospíchá

Teplé počasí trvalo letos na podzim tak dlouho, že některé stromy ani nestačily před příchodem zimy opadat. Ilustrační foto: ČTK
Teplé počasí trvalo letos na podzim tak dlouho, že některé stromy ani nestačily před příchodem zimy opadat. Ilustrační foto: ČTK

Komentář Matěje Metelce: Rok 2023 se už nyní stal globálně nejteplejším zaznamenaným rokem v historii. Česko v září evidovalo osm tropických dnů. Vypracování nové koncepce zmírňování dopadů klimatických změn si ovšem vláda nechala až na druhou polovinu svého období, která už bývá silně ovlivněna blížícími se volbami. Je otázka, zda se k jejímu zformulování vůbec dostane, respektive začne aspoň něco uvádět do praxe.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Loňské Vánoce byly už tradičně na blátě a poslední den roku se dal za světla venku v pohodě strávit v tričku s krátkým rukávem. Ať už to na letošní Vánoce s počasím bude jakkoli, užili jsme si na začátku měsíce alespoň týden takřka ladovské zimy. I během ní však bylo trochu zneklidňující sledovat místa, kde sněhovou pokrývku překryly husté závěje listí. Spoustě stromů totiž během podzimu nestačilo opadat. A není se co divit.

Tři měsíce po sobě ohlásil program Evropské unie pro sledování atmosféry a klimatických změn Copernicus, že došlo k prolomení teplotního rekordu. Září, říjen i listopad byly nejteplejšími v historii měření. Jak řekla zástupkyně ředitele Copernica Samantha Burgess: „Poslední půlrok byl opravdu šokující. Vědcům již docházejí přídavná jména, kterými by to popsali.“ Rok 2023 se už nyní stal nejteplejším zaznamenaným rokem.

Znát to bylo také v České republice. Listopad byl

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Klimatická krize

Názor

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější