Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Nevídané: znepřátelené Řecko a Erdogan uzavřeli přátelství a 15 dohod. Jak je to možné a v čem je to důležité pro nás

Setkání Mitsotakis–Erdogan v Athénách. Foto: úřad tureckého prezidenta
Setkání Mitsotakis–Erdogan v Athénách. Foto: úřad tureckého prezidenta

Komentář Martina Růžičky: 7. prosince se v Athénách setkali řecký premiér Kyriakos Mitsotakis a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a podepsali 15 dohod včetně deklarace přátelství. V historii obou zemí nevídaná událost. Řecko s Tureckem mají plno sporů, které z nich dělají přirozené nepřátele. Připomínáme klíčové body jejich rivality. V čem je pro nás toto jednání vůbec důležité? Jak to, že se ve vztazích obou zemí odehrál takový obrat, a na čem konkrétně se dohodly?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Velká část z 15 podepsaných dohod se týká obchodu, Turci budou smět bez víza do EU na některé řecké ostrovy a lídři se dohodli, že jejich země budou přáteli.

Oba státy deklarovaly, že by chtěly zdvojnásobit vzájemnou obchodní bilanci. Spolu s tím se zavázaly zvýšit tok investic a kooperaci malých a středních podniků.

Důvod k podepsání memorand je jasný:

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Balkán

Názor

Turecko

Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější