Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vývoj bojů (660. den): Co je potřeba udělat pro vítězství Ukrajiny a porážku Ruska

Íránský dron Šáhid-136 Rusy označovaný jako Geraň-2 sestřelený podle ukrajinské armády v Charkovské oblasti. Foto: Ukrajinské ministerstvo obrany
Íránský dron Šáhid-136 Rusy označovaný jako Geraň-2 sestřelený podle ukrajinské armády v Charkovské oblasti. Foto: Ukrajinské ministerstvo obrany

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

  • Rok 2024 bude rokem strategické obrany Ukrajiny západními spojenci.
  • Pět set metrů tam, kilometr sem – Rusové postoupili na více úsecích.
  • Rusové ve čtvrtek nasadili kinžaly, cílem bylo opět letiště, ze kterého létají Su-24.
  • U Horlivky se bojovalo o terrikon, ale téměř určitě nejde o předzvěst velkého ukrajinského útoku.
  • Jak Rusové i Ukrajinci budují opevnění.
  • Mapy dne – Horlivka + kde útočily kinžaly
  • Videa dne – ruský Grad téměř sestřelil ruský Su-25; velmi vzácný záznam souboje mezi Bradleym a BMP; curling s protitankovými minami; jak pracuje protišáhidová jednotka.

Informace v tomto textu jsou shrnutím událostí za čtvrtek 14. prosince. Situace na některých místech už může být jiná.

Rok 2024 bude rokem strategické obrany Ukrajiny západními spojenci. Estonci patří k nejoduševnělejším spojencům Ukrajiny, protože by byli v případě jejího pádu další na ráně. Opakovaně během války zveřejňují užitečná hodnocení jejího průběhu. Jejich ministerstvo obrany právě vydalo další. Jeho podtitul si na nic nehraje a pojmenovává věci jasně: Vojenská strategie pro vítězství Ukrajiny a porážku Ruska.

Autoři v úvodu píší, že v krátkodobém horizontu dvou let Rusové nemají konvenční potenciál k útoku proti NATO, ale „pokud Rusko v této válce zvítězí v průběhu následujících 12 až 18 měsíců, potvrdilo by si své předpoklady o naší kolektivní slabosti“.

Základní problém NATO spočívá v neschopnosti přesvědčit Kreml, že tuto válku nemůže vyhrát. Je tomu spíše naopak a Putin je opět sebevědomější. Existují ale způsoby, jak toho dosáhnout, jak mu jasně vysvětlit, že neuspěje.

Rusko je prostě slabé a je potřeba mu to dokázat, protože jsme „uprostřed války vůlí“. O tom, že je Rusko opravdu slabé, svědčí vše, co autoři zmiňují v prvním doporučeném kroku: „Samotná

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Vývoj bojů

Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější