Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Reportáž: Porazili Řeky a vzdali hold pekařům koblih. Jak děčínští židé oslavili chanuku a čím se snaží přilákat děti a mladé

Přivítání chanuky v děčínské synagoze. Foto: Jakub Radan Dvořák
Přivítání chanuky v děčínské synagoze. Foto: Jakub Radan Dvořák

Chanuka není jen o koblihách nebo svíčkách, pro židovské obce má především komunitní rozměr. Nejinak tomu bylo i v polovině prosince na oslavě v severočeském Děčíně, kam dorazili židé i z desítek kilometrů vzdálených míst. „Chanuka je svátek zdůrazňující rodinný rozměr židovství,“ říká Ivan Kohout z tamní obce. V reportáži popisujeme, jak se v Děčíně vedle náboženských aktivit zaměřují na ekologii, proč s dětmi jezdí monitorovat spálené lesy v Českém Švýcarsku a jak se do svých řad snaží nalákat nové přírůstky.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Židovská kultura a historie ji přitahovala už odmalička. „Na židovských hřbitovech jsem se cítila zvláštně dobře a nedokázala jsem si to vysvětlit,“ popisuje Helena Zvolská, která se před půlrokem při sestavování rodinného rodokmenu dozvěděla, že má židovské kořeny.

„V naší rodině se o tom dříve vůbec nemluvilo. Pak mi ale máma řekla, že moje babička byla Židovka, což znamená, že já jsem také Židovka,“ vypráví Zvolská o historii své rodiny. Židovský původ se totiž podle náboženského práva halacha dědí po matce. Dodává, že toto zjištění jí změnilo svět.

Ve svých sedmatřiceti letech začala znovu studovat – religionistiku a judaistiku na Husitské teologické fakultě v Praze – a začala být aktivní v židovské obci v Děčíně, poblíž které bydlí.

Děčínská synagoga byla postavena v roce 1907 v secesním stylu s orientálními prvky. Foto: Jakub Radan Dvořák, Deník N

Vysoká žena přitakává, že jí pomohla otevřenost místní komunity: „Jinde by to nejspíš

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Náboženství

Reportáž

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější