Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Kdo platil pokutu, protože nekontroloval covid pasy, může ji vymáhat zpět. Kolik jich padlo, ministerstvo neví

Kontrola covidových certifikátů. Ilustrační foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Kontrola covidových certifikátů. Ilustrační foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Rozsudek Nejvyššího správního soudu, který označil kontroly covidových certifikátů v provozovnách za nezákonné, může vést k dalším žalobám. Deníku N to řekla právnička, která žalobu proti covid pasům vypracovala. Není ale jasné, v kolika případech došlo k udělení pokuty, kterou by teoreticky mohl někdo vymáhat zpět.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Jsou vánoční svátky roku 2021 a v Česku se právě střídají vlády – kabinet Andreje Babiše nahrazují noví ministři premiéra Petra Fialy. K závěru se chýlí rok, kdy zemřelo na nákazu covidem více než 40 tisíc lidí. V zemi přitom postupně převládá nová varianta koronaviru – omikron. Šíří se velmi rychle. V předchozích týdnech počty nakažených lámaly rekordy a denní nárůsty se blíží 30 tisícům nových případů.

Z ciziny ale zároveň přicházejí opatrné optimistické zprávy – nová mutace zatím nezpůsobuje tolik těžkých průběhů, nemocnice se neplní pacienty tolik jako v předchozích vlnách. Přesto ale odborníci varují, že jde o neznámou variantu, a vyzývají k opatrnosti.

Odcházející ministr Adam Vojtěch po sobě zanechává kontroly „bezinfekčnosti“. Vláda už nechce zavírat obchody a služby, a tak se v restauracích, u kadeřníka, na pedikúře nebo na fotbalovém stadionu musí prokazovat speciálním dokladem.

Za osoby „neinfekční“ přitom stát pokládá buď lidi s čerstvým negativním testem na covid, prodělanou nemocí nebo s dvěma dávkami očkování. Tou dobou už přitom neplatí dřívější domněnka, že očkování ochrání proti nákaze covidem. Případů, kdy se lidé infikují koronavirem navzdory dvou dávkám očkování, přibývá.

Ani nastupující ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) už nechtěl žádné plošné uzavírky. Využil proto

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Covid-19

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější