Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Pointa N: EU zahájí rozhovory s Ukrajinou, Moskvě i Orbánovi navzdory

Ukrajinský prezident Zelenskyj ve videu na summitu EU (Evropské radě). Vpravo jeho protivník Viktor Orbán. Foto: EU
Ukrajinský prezident Zelenskyj ve videu na summitu EU (Evropské radě). Vpravo jeho protivník Viktor Orbán. Foto: EU

Velkým překvapením skončil první jednací den summitu EU v Bruselu. Premiéři a prezidenti rozhodli o zahájení přístupových rozhovorů a Ukrajinou a Moldavskem. Rozhovory s Ukrajinou přitom odmítal maďarský premiér Viktor Orbán a čekala se mnohem delší bitva.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Dnešní dění pro vás vybral a okomentoval Michal Tomeš.

EU otevřela dveře Ukrajině Orbánovi navzdory

Hlavy evropských států se sešly na summitu v Bruselu. Hlavním tématem byla znovu Ukrajina a možnosti pomoci. Formou videohovoru promluvil k účastníkům ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ten evropské státy varoval před nerozhodností, ze které může nakonec benefitovat Rusko.

Nepochybně tak mířil i na slova maďarského premiéra Viktora Orbána, který dal již na začátku summitu najevo, že nijak nehodlá měnit svůj kritický postoj vůči Ukrajině. Jak řekl před jednáním, nevidí důvod, proč by se EU měla s Ukrajinou o rozšíření bavit. Ukrajina totiž podle něj neplní podmínky, na základě kterých by se mohly přístupové hovory vůbec vést.

Jenže Orbán ostatní lídry nepřesvědčil. Už ve čtvrtek vpodvečer oznámil překvapivě předseda Evropské rady Charles Michel, že unie zahájí přístupové rozhovory s Ukrajinou a Moldavskem. Navíc udělila Gruzii status kandidátské země.

„Jasný signál naděje pro tamní obyvatele a náš kontinent,“ napsal po rozhodnutí Michel na sociální síť X.

Jasný signál je to také pro Moskvu a jejího evropského spojence Orbána. Ten podle informací médií z místa konání summitu při rozhodování o Ukrajině odešel z jednacího sálu.

Orbán přitom změnu postoje podmiňoval tím, aby Brusel odblokoval finanční prostředky určené pro Maďarsko, které země nedostala kvůli obavám z dodržování zásad právního státu. Orbán by chtěl logicky zpět co největší část z těchto peněz, Maďarsko dokonce přistoupilo k dalším reformám.

Do Bruselu dorazil také staronový slovenský premiér Robert Fico. Ten se svými vyjádřeními sice většinou snaží vyrovnat svému jižnímu sousedovi, na rozdíl od něj ale

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Evropská unie

Názor

Pointa N

Ruská válka na Ukrajině

Vláda Petra Fialy

Česko, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější