Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Ty báječné sobotní večery v Parku kultury a oddechu: proč milujeme (a nenávidíme) StarDance

Eva Adamczyková ve StarDance. Foto: Česká televize
Eva Adamczyková ve StarDance. Foto: Česká televize

Glosa: Aktuální dvanáctá řada zábavné taneční show StarDance je opět nejsledovanějším pořadem napříč českými televizemi. Dnes vyvrcholí velkolepým finále, v němž se o titul krále či královny parketu utkají snowboardistka Eva Adamczyková, herečka Darija Pavlovičová a kajakář Vavřinec Hradilek. Co nás na StarDance tak fascinuje?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Zábava je ošemetná věc, zvláště ta televizní. Čím se zavděčíte jednomu divákovi, to jiného vyděsí, u čeho se jeden zasměje, u toho se jinému chce zvracet. Je tak vlastně logické, že televizní jistotou je sázet na to publikum, které má potenciál být spokojené (a nebudeme jej rovnou shazovat tím, že se spokojí s ledasčím).

Klasickým televizním a veřejnoprávním divákem v Česku je osmapadesátiletá žena se středním vzděláním, žijící mimo centrum. Tedy osoba poměrně konzervativní ve svém životě i vkusu a toužící zejména po zasloužené chvilce klidu po celodenní šichtě, podvečerním nákupu a obstarání vřeštících potomků či domácího zvířectva.

A pro podobné diváky (a divačky) je zábavný taneční pořad StarDance, který má za sebou v Česku za posledních sedmnáct let už dvanáct sezon, jako stvořený.

StarDance je českou verzí britského formátu Strictly Come Dancing, který se rozšířil do šedesátky zemí pod titulem Dancing with the Stars (jehož českou obdobou je podtitul StarDance: Když hvězdy tančí).

Původní britský pořad se začal vysílat v roce 2004, o dva roky později vznikla první řada StarDance i v Česku, „králem parketu“ se v ní stal herec Roman Vojtek. I předloze Strictly Come Dancing patří v Británii sobotní večery a podobně jako StarDance vrcholí před Vánoci.

Večer kultury a oddechu

Přesto má tuzemská varianta pořadu svá specifika a nebojme se říct, že to jsou specifika až typicky česká. Typické je třeba už jen to, že se

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Televize

Česko, Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější