Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Orbán odešel ze sálu, vyzval ho k tomu Scholz. Ukrajině se otevřela cesta do EU, bude ale dlouhá

Maďarský premiér Viktor Orbán při příjezdu na summit. Foto: EU
Maďarský premiér Viktor Orbán při příjezdu na summit. Foto: EU

Historický okamžik pro Ukrajinu a Moldavsko a zlomený odpor Maďarska – tak by se dalo popsat dnešní rozhodnutí unijních lídrů o otevření přístupových rozhovorů s oběma postsovětskými zeměmi. Maďarský premiér Viktor Orbán jednání téměř celý den blokoval, v klíčový okamžik po domluvě s ostatními odešel ze sálu. Maďarsko ale stále ještě odmítá schválit balíček finanční pomoci pro napadenou zemi.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Bílý kouř v Bruselu, hlásili evropští novináři. Po zhruba osmi hodinách jednání se lídři shodli na zásadním kroku – schválili otevření přístupových jednání s Ukrajinou a Moldavskem. K tomu ještě přidali kandidátský status pro Gruzii.

„Je to vítězství pro Ukrajinu. Vítězství pro celou Evropu. Vítězství, které motivuje, inspiruje a posiluje,“ napsal vzápětí na síti X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Jednání přitom od začátku blokoval maďarský premiér Viktor Orbán, který už dlouho před ním tvrdil, že Ukrajina neplní dostatečně podmínky nutné k otevření rozhovorů, a navíc zemi sužovanou válkou označoval za jednu z vůbec nejzkorumpovanějších. Schválení klíčového kroku proto odmítal. Vzhledem k tomu, že k němu byla nutná jednomyslnost všech lídrů, vypadalo to na patovou situaci.

Orbán ale v podvečer změnil strategii. Z jednací místnosti odešel a šestadvacet premiérů a prezidentů mohlo otevření přístupových jednání schválit bez něj. U stolu se totiž nehlasuje, pouze se vyjadřuje nesouhlas. S tím nikdo nepřišel, Ukrajina, Moldavsko a Gruzie tak mohly začít slavit.

Podle zdroje Deníku N z blízkosti

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Evropská unie

Maďarsko

Ruská válka na Ukrajině

Ukrajina

Viktor Orbán

Vláda Petra Fialy

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější