Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Dělit lidi na dobré a špatné je riskantní, říká legenda fantastiky Williams

Tad Williams. Foto: Ivo Goldbach
Tad Williams. Foto: Ivo Goldbach

Svět knihy skončil, knížky žijí dál. Legenda fantastiky Tad Williams, u kterého se prý inspiroval i G. R. R. Martin, navštívil Prahu a představil zde svou novinku.

Literatura žánru fantasy se v plné slávě objevila v tuzemsku až po pádu totality. Spisovatelem, jehož knihy patřily k nejpopulárnějším, doslova kultovním, byl Američan Tad Williams. Ačkoli je také autorem velmi osobitých science fiction a věnoval se i komiksu, těžiště jeho tvorby a obliby spočívá v heroické fantasy.

Na český knižní trh jste vstoupil ságou Vzpomínka, Žal a Trn. Fiktivním, ale věrohodným světem Východního Ardu jste v očích čtenářů navázal na Tolkienovo dílo, třebaže se ubíráte vlastní literární cestou.

Rozhodně mě J. R. R. Tolkien inspiroval, především hloubkou, s níž psal, způsobem, jakým vystavěl příběh. Když jsem sám začal jako spisovatel, sledoval jsem s překvapením vlnu post-tolkienovských knížek. Ale jejich autoři Tolkiena vůbec nepochopili, neporozuměli důvodům, které ho vedly. Vložil do své Středozemě svá osobní rozhodnutí, vyplývající z jeho osobního života a jeho typického myšlení. Tolkien byl věřící katolík, přesvědčený o tom, že minulost byla lepší a že dnešní svět upadá a pomíjí. K technice a modernímu pokroku cítil nedůvěru a nelibost. Jeho následovníci jej vzali jako bibli. Já si vážím hloubky Tolkienových myšlenek a do svých knih vnáším to, v co věřím sám.

Autoři, kteří tvoří srdcem a svébytnou imaginací jako vy, si vždycky najdou v tvorbě originální cestu. Ale co k ní bylo impulzem?

Přiznávám, že mě k psaní přivedl ostudně praktický důvod. Jako mladý muž jsem se věnoval ilustrování, rockové kapele, divadlu. Taky jsem hodně, hodně četl, to způsobila hlavně moje maminka. Bylo mi kolem dvacítky, měl jsem kreativní práci, ale vynášela málo peněz a závisela na ostatních, kteří se na projektech podíleli. Připadalo mi, že jim schází moje vytrvalost, odhodlání a mé ambice. Tenkrát mne napadlo, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Literatura

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější