Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Delegáti COP28 se shodli, že svět skoncuje s fosilními palivy. Má to samozřejmě řadu háčků

Bude to stát hodně peněz. A začít se musí hned. Foto: Adobe Stock
Bude to stát hodně peněz. A začít se musí hned. Foto: Adobe Stock

Historický zlom, poprvé v dějinách, zásadní dohoda a tak dále. Tak je a v nejbližších dnech opakovaně bude charakterizován závěr klimatického summitu COP28. Realita je značně střízlivější, přesto dává naději.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Jednání posledního dne konference COP28 v Dubaji se protáhlo přes noc a k dohodě došli delegáti více než 190 zúčastněných zemí až nad ránem. Klíčová formulace, na které se shodli, říká, že je třeba začít „opouštět fosilní paliva v energetice, a to spravedlivým, spořádaným a rovným způsobem“.

Přechod k čisté energii by měl probíhat tak, aby se celosvětové uhlíkové neutrality – situace, kdy je úhrnná produkce skleníkových plynů nulová, protože ty, které vzniknou, jsou kompenzovány například jejich zachytáváním – dosáhlo v roce 2050.

Skromná dohoda

Není na tom nic skutečně nového. S uhlíkovou neutralitou v roce 2050 počítá už Pařížská dohoda z roku 2015. Že k tomu bude zapotřebí extrémně omezit využití fosilních paliv, je naprosto jasné a říká se to v každém dokumentu, který s problematikou souvisí. Nynější dohoda tedy

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Klimatická krize

Svět, Věda

V tomto okamžiku nejčtenější