Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Wonka: Jestli o těchto Vánocích máte vidět jen jeden film, tak tento

Timothée Chalamet jako Willy Wonka. Foto: Vertical
Timothée Chalamet jako Willy Wonka. Foto: Vertical

Ceny v multiplexech šplhají do nebeských výšin a každou návštěvu kina si v této době diváci dvakrát rozmýšlí. Pokud k ní nemají vážný důvod (nebo poblíž sympatické menší kino s normálními cenami). A ten vážný důvod právě vstupuje do kin: protože jak jinak odstartovat Vánoce než s okouzlujícím muzikálem Wonka?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

První recenze filmu, který do českých i amerických kin vstupuje tento týden, jsou povětšinou nadšené. A spojené s jistou úlevou: přes okouzlující vizuál či zábavné trailery i samotné téma totiž mnozí diváci nevěděli, co od filmu vlastně čekat.

Režisérem návratu Willyho Wonky na filmové plátno (na němž se Wonka objevil pouze jako vedlejší postava v osmnáct let starém Burtonově snímku Karlík a továrna na čokoládu a předtím před dvaapadesáti lety v Panu Wonkovi a jeho čokoládovně) je Paul King.

Ten proslul především jako autor dvou dílů Paddingtona, na němž spolupracoval se scenáristou Simonem Farnabym, který je spolu s ním podepsán i pod Wonkou. Hřejivou rodinnou podívanou o peruánském medvídkovi, který se stane Londýňanem, dovedl k dvěma celosvětově úspěšným a milovaným dílům (na chystaném třetím filmu s názvem Paddington v Peru se nicméně už nepodílí).

Ale proč ta nejistota? Ne že by Paddington nebyl sympatický a okouzlující rodinný film (jeho hrdina to ostatně dotáhl až ke královně). Ale temná dahlovská poetika jako by té paddingtonovské, prosluněné hřejivým poselstvím o vřelém přátelství roztomilého medvídka a milých a dobrých lidí, nemohla být vzdálenější. A potřebujeme vůbec film o mladém Willym Wonkovi, když ten starý

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Film

Vánoce

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější