Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Zastřelit 17 výrů a šest medvědů nebude na Slovensku trestný čin, prosazuje Ficova vláda

Výr velký. Foto: Jo, Adobe Stock
Výr velký. Foto: Jo, Adobe Stock

Součástí změn slovenského trestního zákona navrhovaných vládní koalicí a schválených už vládou Roberta Fica jsou i nižší postihy za poškozování přírody. Hranice, od níž se dnes přečin považuje už za trestný čin, se má na Slovensku výrazně posunout. Nedávné vedení ministerstva životního prostředí varuje, že to může znamenat i „amnestii“ v už zahájených trestních řízeních. Ochranáři se obávají, že nižší tresty mohou motivovat k pytláctví.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Slovenská vládní koalice Ficova Směru, Pellegriniho Hlasu a Slovenské národní strany přišla s návrhem, který může oslabit ochranu přírody. Dnes v zemi platí, že pokud je společenská hodnota chráněného živočicha 2660 eur (64 816 korun) a více, je jeho zabití vyšetřováno už jako trestný čin, za který hrozí nejen pokuta, ale i vězení. Totéž platí u chráněných rostlin.

Podle chystané novely slovenského trestního zákona by se tato hranice zvýšila až na 35 000 eur (852 800 korun). Slovenská vláda už novelu schválila a koalice chce, aby ji parlament projednal ve zkráceném legislativním řízení.

Do hodnoty 35 000 eur by tedy šlo jen o přestupek, za který hrozí pouze nižší peněžité tresty – řádově ve stovkách až tisících eur. Týkalo by se to fyzických osob; pro firmy platí jiné limity, které se ale mají posouvat také.

Změny se mají dotknout i rozsahu škod, ke kterým by muselo dojít při porušení ochrany vod a ovzduší. O trestný čin půjde, až když škoda dosáhne 350 000 eur (8,5 milionu korun). Dosud to bylo 266 000 eur (6,5 milionu korun).

Zabití ohrožených druhů živočichů, jakými jsou například

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ekologie

Příroda

Slovensko

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější